Narcis umístíme do polostinného prostředí, kde ho musíme často zalévat, jelikož potřebuje mít stále vlhkou půdu. Také ho nesmíme zapomenou pravidelně hnojit.
Cibule narcisu sázíme v září na záhon – do hloubky, která přibližně odpovídá dvojnásobku výšky cibule. Trsy by se měly dělit až po 4 až 5 letech, kdy se v červenci nebo v srpnu vyjmou z půdy a po rozdělení se okamžitě znovu zasadí. Po odkvětu je možné odstranit květy, ale listy je lepší nechat na rostlině až do jejich přirozeného skonu.
Během jarního růstu a kvetení udržujeme zem s tulipány stále mírně vlhkou, za sucha rostliny rychle odkvétají a oslabují se.
Po odkvětu necháme cibule tulipánu zatáhnout, poté je vyndáme z květináče ven a uskladníme na suchém místě. Teplota při skladování by neměla překročit 30°C, aby se nenarušila schopnost zakládání budoucích květů. Na podzim okolo září, října cibule vsadíme do země a na jaře opět tulipány vykvetou. Tulipány ze země vyzvedáváme vždy po 2 až 3 letech.
O tom, proč se Holandsku přezdívá země tulípánů a jak vlastně slovo tulipán vzniklo, se můžete dočíst v našem článku ZDE
Hyacint vyžaduje jen mírnou teplotu, bez prudkých teplotních výkyvů. Nejlépe uděláme, když hyacint umístíme k oknu v dobře osvětlené místnosti. Hyacint by jsme měli pravidelně přihnojovat, aby měl stále dostatek živin.
Na podzim cibuli vyjmeme, nebo i přímo s květináčem umístíme do chladu okolo 10°C. Začátkem března květináč vyndáme do tepla a pořádně zalijeme. Cibule ožije, obrazí a vykvete.
Krokusům, známým také pod jménem šafrány, se nejlépe daří jak na sluníčku, tak i v mírném stínu. Důležitá je pro ně propustná, nepřemokřená zem, jelikož jsou na přemokření země citlivé.
Krokus můžete podle potřeby přesadit. Jarní druhy krokusů přesazujeme koncem září a ty podzimní v červenci. Na přesazení se doporučuje hloubka cca 5 až 6 cm. Před zimou je důležité přesazené krokusy zasypat slabou vrstvou humusu. Pro přísun živin stačí krokusům každoroční přihnojení kompostem, v chudých půdách lze na jaře přihnojit ledkem amonným, který se ale nesmí dostat na listy.
O tom, jak je těžké sesbírat pestíky vzácného koření šafránu setého a další zajímavosti o krokusech, si můžete přečíst v našem článku ZDE
Petrklíč je jednoletá rostlina, která může kvést až tři měsíce. Pokud si tedy koupíme kvetoucí petrklíč v zimě nebo na jaře, počítejme s tím, že se budeme z jeho květů těšit pouze v květináči, ale ne už posléze na zahradě. Když je totiž vysadíme do záhonu, přežijí rok a zmizí. Jsou vlastně náhradou řezaných květin a určeny ke krátkodobé dekoraci bytu. Nejsou mrazuvzdorné jako houževnatější petrklíče, které kvetou na zahradě a vymrznou. Pro pěstování venku jsou vhodné jen původní odrůdy .
Petrklíče potřebují ke svému životu vzdušné, světlé místo bez přímého slunce, čím chladnější místnost, tím déle vydrží. Je nutné stále udržovat vlhkou zeminu, protože tyto rostliny špatně snášejí přemokření. Pokud by listy petrklíče zežloutly, znamená to, že byla rostlina přelita. Aby rostlina vytvářela nové květy, je nutno odstraňovat zvadlá květenství. Občas je lepší kvetení petrklíče podpořit tekutým hnojivem.
1 komentář pro článek Jarní květiny v prodejnách COOP