Tipy a rady

Jaká je historie zmrzliny?

Lahůdka, která chutná dětem i dospělým a kterou si dnes se samozřejmostí kdykoliv dopřáváme, byla dříve výsadou králů a nejsvrchovanějšího lidu. Přečtěte si náš článek o tom, jaká byla cesta za zmrzlinou v podobě, jakou ji známe nyní.

Ledová historie

První mražený dezert je prý spojován s římským císařem Nerem, který žil v prvním století našeho letopočtu. Jednalo se o směs sněhu, který přinesli jeho otroci z hor, a ovocného sirupu s medem.

Další příběh však uvádí, že recept na první zmrzlinu přinesl do Evropy objevitel Marco Polo ze svých cest po dalekém Východě. Mongolové zde připravovali slazené nápoje z velbloudího a kozího mléka, které v tamních chladných podmínkách zamrzaly.

Ať je to tak nebo tak, na první zmrzlinový přístroj si ale musíme ještě několik století počkat. Vynalezla ho až v roce 1790 Američanka Nancy Johnson a patentován byl o sto let později.

Za zakladatele první továrny na zmrzlinu je považován Jakob Fussel, mlékař z Baltimoru. Nedostatek poptávky se rozhodl oživit právě výrobou zmrzliny.

O pár let později spatřil na Světové výstavě v St. Luis světlo světa první zmrzlinový kornoutek. Jeho vynález má na svědomí italský přistěhovalec Marcioni.

O něco později, v roce 1921, byla vyrobena první zmrzlina na dřevěné špachtli. Odtud už nebylo daleko k prodeji zmraženého krému v takové podobě, jakou známe dnes.

Zmrzlina průmyslová

Víte, z čeho se vlastně vyrábí zmrzlina? Základními proprietami pro výrobu zmrzliny jsou mléko, smetana, máslo, vejce, cukr a ovoce.

Čerstvé suroviny však v posledních letech vytlačují práškové směsi a pasty, do kterých se přidávají pevné složky (oříšky, kusy ovoce, čokoláda). Zmrzlinová směs se poté vloží do speciálního přístroje, který její vrchní část rychle zmrazí, aby nedocházelo ke krystalizaci vody. Rozlišuje se tzv. „hard ice“ a „soft ice“ zmrzlina. První jmenovaná je vyráběná ve velkém mrazírenskými firmami, druhou známe z malých cukráren.

Naštěstí však také vzniká mnoho malých výroben, které si vyrábí svoji zmrzlinu poctivě a ne z prášku.

Nejlepší je domácí

Co se dříve zdálo jako dětský sen, se postupem času změnilo v realitu. Skutečně lahodnou zmrzlinu z domácích surovin si můžeme vyrobit už v každé kuchyni.

Můžete investovat do zmrzlinového přístroje (cena od 900 Kč) nebo se spolehnout na méně nákladnou výrobu s pomocí mrazničky. Tak či tak si můžete být jisti, že vám z rukou vzejde stoprocentní lahůdka bez zbytečných konzervantů.

Zmrzlinový slovníček:

  • Sorbet – zmrzlina na bázi ochucené vody (ledová tříšť), oblíbené jsou nejenom ovocné sorbety (obsahují alespoň 25 % ovocné složky), ale také neobvyklé příchutě šampaňského nebo bílého vína.
  • Parfait – ve francouzštině toto slovo znamená „perfektní“, jedná se o zmrzlý sirup vytvořený z cukru, vajec a smetany, přidávat se může ovocná dřeň, nasekané oříšky nebo čokoláda.
  • Granita – ledová tříšť původem z Itálie, klasickou příchutí je citrusové ovoce, káva, máta či mandle.
  • Gelato – variace italské smetanové zmrzliny, obsahuje méně tuku než její kolegyně.
  • Ovocná zmrzlina – vyrábí se z vody a ovocné složky (minimálně 10 %), neobsahuje tuk a měla by mít barvu typickou pro dané druhy ovoce.

Věděli jste, že…

  • …největšími konzumenty zmrzliny jsou Američané?
  • …v Japonsku můžete ochutnat neobvyklé příchutě zmrzliny, např. rybí nebo zeleninovou?
  • …v Maďarsku můžete ochutnat mrkvovou zmrzlinu?
  • …průměrný kopeček zmrzliny zdoláte za 50 líznutí?
  • …největší zmrzlina byla vyrobená v Kanadě roku 1988 a vážila více než 24 tun?


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB