Domácí mast se dá vyrobit z různých základů. Báječný je například kokosový tuk, který krásně voní, výborné je bambucké máslo. V lékárně nebo drogerii koupíme čistou vazelínu. Komu vadí, že se vyrábí z ropy (což je vlastně také přírodní produkt), může použít kvalitní sádlo, které se do pokožky lehce vstřebává. Léčivou složku pak vytvoří nejrůznější bylinky nebo šťáva z aloe. Masti uchováváme v chladu, vydrží až rok – tedy do další letní sezóny.
Pokožku spálenou sluncem rychle zbaví nepříjemného zarudnutí mast z aloe, uklidní, dodá jí potřebnou vlhkost a uleví od případného podráždění. Mast z aloe si poradí i se štípanci, ekzémem a vyrážkou. Zmírní příznaky alergií, pomůže v boji s akné a uleví při nejrůznějších plísňových a zánětlivých onemocněních kůže.
Příprava masti přitom není vůbec složitá. Potřebujete:
2/3 sklenice šťávy z aloe vera, 1 sklenici vepřového sádla, (kokosového tuku, vazelíny, bambuckého másla), 4 lžičky medu
Všechny suroviny vložíme do nádoby a za neustálého míchání zahříváme ve vodní lázni do té doby, než se vše zcela promíchá a rozpustí. Následně nádobu vyjmeme a necháme vychladnout. Pro delší trvanlivost můžeme do vychladlé masti přidat alkohol (např. 1 lžičku vodky).
Za léčivými účinky měsíčku stojí v něm obsažená rostlinná antibiotika. Mast z jeho květů pomáhá nejen při bodnutí hmyzem, ale hojí i pokožku spálenou sluncem, zklidňuje kožní vyrážky, léčí plísně a pomáhá proti opruzeninám. Pomáhá při popáleninách, snižuje tvorbu jizev na popálené kůži, mírní bolest.
250 g vepřového sádla (kokosového tuku, vazelíny, bambuckého másla), hrst sušených měsíčkových květů nebo dvě hrsti čerstvých.
Sádlo nebo jiný tuk nejdříve rozehřejeme ve vodní lázni. Jakmile se rozpustí, přidáme k němu květy měsíčku. Takto necháme několik minut zahřívat (směs by neměla přejít varem). Poté zamícháme a přikryté necháme stát přes noc na chladnějším místě. Druhý den směs opět stejným způsobem zahřejeme ve vodní lázni, poté přecedíme do vhodných nádob a necháme utuhnout.
Tato mast má mimo jiné hojivé a dezinfekční účinky, tlumí bolest.
2 plné hrsti nasekaného čerstvého řepíku nebo hrst sušeného, 250 g sádla, (kokosového tuku, vazelíny, bambuckého másla)
Řepík vmícháme do rozpuštěného sádla nebo jiného tuku a necháme dojít k varu, ovšem nevaříme! Necháme v chladu odpočívat do druhého dne a poté opět rozpustíme, přecedíme přes sítko a přelijeme do malých vymytých uzavíratelných sklenek, ve kterých mast utuhne.
Obdobně vyrobíme další účinné masti na „letní nehody“. Pokud mají stejný účinek, vybereme si na přípravu tu léčivku, která je pro nás nejdostupnější.
½ hrnku kokosového tuku, ½ hrnku extra panenského olivového oleje, 1/3 hrnku sušené levandule, 1/3 hrnku květu měsíčku, 1/3 hrnku heřmánku, 3 lžičky včelího vosku, 10 kapek tea tree oleje, 5 kapek levandulového oleje, 1 lžíce medu
Postup přípravy je obdobný jako v předcházejících receptech.
Útokům komárů, tiplic, klíšťat a podobné havěti můžeme předcházet přírodním repelentem.
Květy třezalky nebo pelyňku, heřmánku nebo kopretiny vratiče, případně listy a kůru z mladých větviček břízy naplníme do čtyř pětin zavařovací lahev, zbytek dolijeme jedlým olejem (slunečnicovým, olivovým). Dobře uzavřeme a postavíme na slunné místo, kde směs necháme odstát dva až tři týdny. Poté přecedíme, vymacerovaný olej slijeme do lahvičky a aplikujeme na pokožku před vycházkou do přírody.