Výživový poradce je člověk, který vás může velmi dobře nasměrovat k hubnutí tím, že vám sestaví jídelníček přesně na míru, případně vám doporučí vhodné pohybové aktivity. Výživový poradce představuje zpravidla i větší motivaci. Mnozí se více snaží, když vědí, že půjdou „na kontrolu“.
Nepleťte si však výživového poradce s nutričním terapeutem. Zatímco výživový poradce musí absolvovat kurz, který trvá maximálně několik týdnů, nutriční terapeut je nelékařskou zdravotní profesí a na rozdíl od výživového poradce je za svou činnost odborně i právně odpovědný.
Nevýhodou výživového poradce je samozřejmě rovněž to, že za jeho služby zaplatíte, někdy i několik tisíc korun (při opakovaných setkáních). Když už se rozhodnete investovat peníze do této služby, měli byste výživového poradce dobře vybrat.
Zadáte-li si do vyhledávače „výživový poradce“, najdete mnoho odkazů na lidi poskytující tuto službu. A jak už to tak bývá, jejich kvalita bude různá. Jak si vybrat, abyste byli skutečně spokojeni?
Využil někdo ve vašem okolí služby výživového poradce? Vyzpovídejte ho. Na internetu se každý prezentuje v tom nejlepším světle, ale není nad osobní zkušenost někoho blízkého.
Nikdo vám nikoho nedoporučil? Pátrejte po internetu. Snažte se však hledat mezi objektivními zdroji. I od poradce chtějte informace – jeho zkušenosti, vzdělání v oboru atd.
Poznáte to již na úvodní schůzce. Výživový poradce by vás měl nejdříve vyslechnout – zjistit vaše cíle, zkušenosti a další údaje. Pokud vám bez toho, aby vás vyslechl, bude hned dávat nějaká všeobecná doporučení, sestavovat jídelníček nebo nabízet potravinové doplňky, je něco špatně. Univerzálních rad a prostředků je plný internet, za to peníze vyhazovat nemusíte.
Dietní opatření musí vycházet z přesné diagnostiky, která odhalí váš bazální metabolismus, svalovinu, tuky a jiné hodnoty, na jejichž základě vám může výživový poradce sestavit účinný jídelníček a doporučit další opatření.