Důležitá je samozřejmě velikost patice žárovky, tedy zda pasuje do objímky u elektrického zdroje. Nejčastěji se v domácnosti setkáme se závity E27 nebo E14.
Dále nás zajímá síla žárovky. Díky tomu, že LED žárovky se při vyzařování světla nezahřívají a neuniká tak teplo, stejná svítivost je u nich dosahována při desetinové energii. Takže 10 W LED žárovka odpovídá dřívější 100 W žárovce.
Ale co když je údaj o příkonu u dvou LED žárovek stejný? Pak nás musí zajímat ještě jejich účinnost neboli jas. Tento údaj udávají lumeny a mají zkratku lm. Čím více lumenů bude žárovka mít, tím jasněji bude svítit. Lumen tedy ukazuje přesněji než watty, jak dané svítidlo svítí.
Barva světla, neboli teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech (K) a je to další důležitý parametr. Čím vyšší je, tím je světlo studenější (bělejší).
Do obývacích pokojů, dětských pokojů či ložnic používáme teplé zdroje světla. Teplé světlo v nás vyvolává pohodu a klid, jelikož v našem těle podporuje tvorbu melatoninu. Teplá bílá barva světla znamená rozmezí 2 700 až 3 400 Kelvinů.
Naopak v koupelně volíme světlo neutrální a v pracovně můžeme mít dokonce světlo studené barvy, jež nastartuje naši aktivitu. Asi už jste pochopili, že studené světlo proto nepoužíváme v místnostech, kde usínáme.
Specifickým prostorem jsou pak místa s extrémními teplotami – většinou v průmyslovém prostředí. Protože v COOPu však myslíme na všechno, seženete zde i speciální teplotně odolné LED žárovky, které se mohou používat v prostředí s teplotou od -30 do +70 stupňů Celsia.
Tak už víte, jak nakupovat LED žárovky?