Nedá se nic dělat, pokud chceme žít alespoň trochu jako dřív, musíme šetřit a zvažovat, co je pro nás důležité a co ne. Jedině tak vyjdeme s penězi, které máme, a zbude nám na činnosti, které nejsou pro život sice zcela nezbytné, ale máme je rádi. Třeba jít do kina nebo jet na výlet.
Rady typu vyměňte své elektrické a plynové kotle za modernější a efektivnější či za tepelné čerpadlo, nás tuto zimu rozhodně neohřejí. Navíc jen málokdo má pohromadě potřebnou částku a dodací lhůty jsou hodně dlouhé.
Dílčích úspor energie potřebné pro teplo domova však dosáhnout můžeme. V první řadě je na místě snížit v bytě teplotu. Každý stupeň nahoru znamená o 6 % více spotřebované energie. Když v obývacím pokoji budeme mít 20 °C, je samozřejmě ke sledování televize lepší vzít si svetr a teplé ponožky, případně si přes nohy přehodit deku. Tak nám zima rozhodně nebude. V ložnici se pěkně zachumláme do přikrývek a v doporučovaných 17 °C budeme spát jak mimina. Ostatně ve světě jsou takové teploty v bytech běžné, ani nemuseli čekat na krizi.
Velkou výhodou jsou zateplené domy, to potvrdí každý, kdo v nich bydlí. Ale bohužel je stále naprostá většina budov nezateplených a těm, kdo v nich bydlí, fouká studený vzduch škvírami v oknech a dveřích. Vyplatí se je utěsnit, velkou službu udělá i izolační páska za pár korun.
Pokud máme radiátory pod okny, neměli bychom je zakrývat záclonami a závěsy. Závěsy, pokud jsou silnější, pak mohou po zatažení rovněž udržet zimu za okny.
Se závratným růstem vysokých cen energií začala v obchodech mizet krbová kamna. Není divu, dokáží vytopit velký prostor a dřevo, kterým se v nich může topit, je stále nejlevnější. I krb, který byl dosud v obýváku jen pro parádu, může pomoci s vytápěním.
Většina z nás doma vaří a v poslední době ještě víc než dřív. Pokud vezmeme rozum do hrsti, i při této činnosti dokážeme ušetřit energii. Samozřejmostí by měly být pokličky na hrncích a velikost obvodu dna nádob odpovídající velikosti hořáku nebo plotýnky, vaření více porcí najednou s tím, že se mohou ohřát druhý den. Do trouby vyhřáté při pečení koláče, dáme poté zapéct těstoviny.
Plynové hořáky a indukční ohřev zahřejí obsah nádoby rychle. Elektrické plotýnky se rozehřívají pomalu, je proto výhodnější vařený pokrm zalít vřící vodou z elektrické konvice. Ovšem zase mají výhodu v tom, že můžeme využít takzvaného zbytkového tepla, vypnout je o pár minut dřív a ony ještě dál hřejí.
Mezi největší žrouty elektrické energie v domácnostech patří ledničky a mrazničky, pračky, sušičky, myčky nádobí a televize. Tyto spotřebiče mohou spotřebovat až 60 % celkové spotřeby elektřiny v domácnosti. Dá se ale zajistit, aby spotřeba byla daleko nižší. Jak na to?
Při výběru nových spotřebičů vybíráme ty s úspornou energetickou třídou. Žádný standby režim. Pokud už se nedíváme na televizi, vypněme ji ze zásuvky. To samé platí pro počítač. Nejlepší je mít všechny tyto přístroje na jedné liště s centrálním vypínáním.
Elektřinu také můžeme šetřit tím, že spotřebiče budeme používat efektivně. Například naplnit pračku tak, aby byla plná, nikoliv přeplněná nebo poloprázdná. Dnešní prací prostředky jsou natolik účinné, že nemusíme volit vysokou teplotu praní. Sušičku zapínejme jen v případě velké nouze. Při používání myčky nádobí vybírejme program s nižší teplotou a nechme nádobí uschnout přirozeně bez použití sušení.
Jak to máte s těsněním u ledničky a mrazničky? Pokud dveře netěsní, může se do spotřebičů dostávat více tepla, což zvyšuje spotřebu elektřiny. Velký žrout energie je rovněž námraza.
Jsou obce, kde se cena vodného a stočného příliš nezměnila. Takovým můžeme závidět. Stejně jako těm, kteří mají vlastní zdroj vody. Někde se však cena vody rovněž vyšplhala do závratných výšek.
Je určitě moudřejší nedopřávat si plnou vanu každý den, ale sprchovat se a navíc chytře. Třeba se namočit, vypnout sprchu, poté se teprve namydlit a pak znovu pustit vodu a spláchnout se.
Hodně vody rovněž spotřebuje WC. Máte nádržku s velkým a malým splachováním? To je velká výhoda.
Co se dá dělat, šetřit nám pomohou i zvyky našich předků: Sice to není nikterak pohodlné, ale co při ručním přepírání mydlinky a vodu z máchání slít do kbelíku a tou záchod zalít? A to, že nemáme mýt nádobí pod tekoucí vodou, snad už víme všichni.
Že jsou LED žárovky sice dražší, ale úspornější, to je známá věc. Vyplatí se tedy tam, kde jsme nejvíc. A tam kde nejsme, platí nesvítit zbytečně a zhasínat!