Tipy a rady

Jak si vyrobit domácí okurkovou masku

Jak si vyrobit domácí okurkovou masku

Okurka má své výsostné místo nejen v našem jídelníčku, ale i v domácí pleťové kosmetice. Neměla by proto chybět na naší zahrádce nebo alespoň ve spíži. Poradíme vám, jak si udělat pleťovou či vlasovou masku právě z okurek.

Okurková svěžest

Proč je salátová okurka oblíbená hlavně v letní sezóně? Na to není těžké najít odpověď. Obsahuje totiž zhruba 98 % vody, proto je ideálním pomocníkem pro hydrataci těla i pokožky. Okurka je zajímavá ale také díky ostatním látkám, které obsahuje. Složení polysacharidů je velmi podobné tolik opěvované aloe vera!

Tato zdánlivě obyčejná zelenina v sobě skrývá mnoho důležitých a našemu organismu prospěšných látek – vitamíny A, B, C a E, organické kyseliny, enzymy i minerální soli. Díky vysokému obsahu askorbátu má rozjasňující účinky, antibakteriální síra pomáhá bojovat s mastnou pletí náchylnou k akné. 

Okurková kosmetika je vhodná pro všechny typy pleti – vyživuje a hydratuje suchou pokožku, zklidňuje tu podrážděnou, reguluje tvorbu mazu, zmenšuje rozšířené póry, a tím eliminuje tvorbu akné. Navíc je velmi dobře snášená i lidmi, které trápí kožní alergie. 

O chladicím a osvěžujícím efektu nejspíš ani nemusíme mluvit. Pokud se čas od času připálíte na slunci, chladivý obklad z nastrouhaných okurek, které můžete navíc smíchat s bílým jogurtem, je tou nejlepší a nejdostupnější záchranou před nepříjemným pálením. Zklidňující účinek se hodí také po bodnutí hmyzem nebo spálení od kopřiv – stačí přiložit plátek okurky a je po bolesti. Abyste zachovali maximum cenných vitamínů a minerálů, okurku neloupejte, ale využijte ji celou včetně slupky. Kvůli tomu vybírejte pro kosmetické účely organické, chemicky neošetřené plody. 

Okurkové masky snadno a rychle

Nejjednodušší varianta domácí okurkové masky nevyžaduje žádné další ingredience – okurku stačí nakrájet na plátky a aplikovat na pokožku po dobu 20 minut. Plátky okurek jsou skvělou první pomocí pro unavené oči. Po prohýřené noci nebo náročném pracovním dnu u počítačové obrazovky si na chvíli lehněte, zavřete oči a na víčka položte čerstvě ukrojený plátek okurky vychlazené v lednici. Zmírníte otoky kolem očí i tmavé kruhy pod nimi. 

Jestliže hledáte něco „extra“, nastrouhejte okurku nahrubo, přidejte bílý jogurt, zastudena lisovaný olej (např. mandlový, kokosový, arganový) a dobře promíchejte. Taková maska je vhodná pro pravidelné použití na týdenní bázi. 

Okurce se nemusíte vyhýbat ani při domácím peelingu. Nasekejte ovesné vločky, smíchejte s nastrouhanou okurkou a použijte jako pleťový nebo celotělový peeling, který nechte v závěru krátce působit, abyste pokožku zbavili odumřelých buněk, prokrvili ji a zároveň ji hydratovali. 

Pokud vás netrápí citlivá pokožka, vyzkoušejte v letních měsících osvěžující mátovo-okurkový peeling. Nastrouhanou okurku smíchejte s najemno nasekanou mátou a nasekanou kůrou z chemicky neošetřeného citrónu. Pokud chcete ještě více zesílit exfoliační účinky, přidejte navíc hrubou mořskou sůl. Tato kombinace nadchne unavené nohy, které celý den běhají v podpatcích.

Okurka si velmi dobře rozumí s ostatními superpotravinami využívanými v domácí kosmetice, jako je tvaroh, med či žloutek. My nabídneme něco méně tradičního. Zkuste spojit její síly se zeleným jílem a odstraňte z pleti škodlivé toxiny. Smícháním nastrouhané okurky s najemno nasekanou čerstvou šalvějí, lžičkou čerstvých kvasnic a aktivním uhlím vytvoříme vysoce čistící antioxidační a tonizující masku. 

Z oloupané okurky, převařené vody (pro citlivou a suchou pleť) nebo čistého alkoholu, jako je např. bílý rum nebo vodka (mastná pleť), můžete vykouzlit domácí pleťovou a čisticí vodu. Pro kosmetické fajšmekry je zde možnost stoprocentní okurkové vody, kdy okurku proženeme odšťavňovačem nebo ji nastrouháme najemno, necháme asi deset minut odpočinout a vyždímáme přes bavlněné plátno. Ve vyvařené sklenici ji můžete skladovat do druhého dne v lednici, poté už je třeba tento home made výrobek zakonzervovat. Studená voda krásně osvěží unavenou pleť. Když ji naaplikujete na vatový tampón a na pár minut jej přiložíte na oční víčka, zmenšíte kruhy a váčky pod očima. Čím déle však okurkovou šťávu uchováváme, tím více ztrácí cenné látky. 

Okurka ovšem není výhodná pouze pro péči o pleť. Můžete z ní vykouzlit vlasový zábal, který přispívá k růstu vlasů a hebké i pružné hřívě, také snižuje riziko vyblednutí vlasů vlivem UV záření. Okurkový zábal se pozitivně odrazí také na vlasové pokožce, kterou zklidňuje a vyživuje. K okurce přidejte žloutky, jogurt či tvaroh, pokud vás trápí suché a krabatící se vlasy, nebojte se kapky kvalitního oleje. 

Ať se rozhodnete vyzkoušet jakýkoliv z nabízených receptů, nezapomeňte si dopřát i pár plátků čerstvé okurky na talíři, případně si připravte domácí okurkovou limonádu. Spojíte okurkové superschopnosti a rozmazlíte tělo uvnitř i zvenčí. Vy sami pak budete k nakousnutí.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB