Máme vlastně 3 možnosti:
Budeme potřebovat: kefírová zrna (zhruba 1 lžíci), nejlépe nepasterované (ne trvanlivé!) plnotučné mléko (podle velikosti sklenice – např. 2 až 3 dl), sklenici, kousek látky a gumičku na překrytí
Kefírové (tibetské) houby vložíme do sklenice. Pozor! Nepoužíváme žádné kovové předměty, takže i lžíce by měla být dřevěná či plastová. Zalijeme mlékem, zakryjeme látkou a upevníme gumičkou. Necháme stát na lince při pokojové teplotě. Druhý den se nám z mléka udělá kefír. Plastovou či dřevěnou vidličkou vyndáme kefírová zrna (popř. přecedíme přes plastové sítko) a dáme je do čisté sklenice. Opět je zalijeme mlékem a takto pokračujeme každý den… Kefír vypijeme buď neochucený, nebo jej použijeme například jako základ do smoothie.
Poznámka: Pokud chceme více kefíru, dáváme více kefírových zrn, více mléka a větší sklenici. Např. 3 lžíce kefírových zrn, 1/2 až 3/4 litru mléka a zavařovací sklenici o objemu 750 ml.
Pokud máte rádi kefír kyselejší, prodlužte dobu ze 24 hodin na delší – ochutnávejte a podle toho přeceďte a udělejte novou dávku.
Kefírová zrna se nemusí pokaždé proplachovat, stačí zalít novým mlékem. Zhruba 1x týdně je můžete propláchnou vodou. Pokud další kefír nechcete, můžete zrna uchovat v ledničce, nebo dokonce v mrazničce.
Budeme potřebovat: mléčné kefírové kultury (1 balení), nejlépe nepasterované (ne trvanlivé!) plnotučné mléko (množství podle návodu na balení), sklenici, kousek látky a gumičku na překrytí
Postupujte podle návodu na obalu. Obecně je to tak, že rozmícháte práškovou kulturu v mléce, necháte při pokojové teplotě zrát a poté máte hotový kefír.
Budeme potřebovat: zbylý kefír, nejlépe nepasterované (ne trvanlivé!) plnotučné mléko, sklenici, kousek látky a gumičku na překrytí
Nejprve si rozmícháme zbytek kefíru s mlékem. Dáme do sklenice, překryjeme látkou a necháme při pokojové teplotě 1 den stát. Po 24 hodinách přemístíme na další 1 den na chladnější místo (cca 12 až 16° Celsia) a nakonec do lednice. Čím déle jej necháme zrát, tím bude ostřejší. Pokud chceme vyrábět další várku, celý postup opakujeme.
Poznámka: Máme-li kvalitní nepasterované mléko, nemusíme dokonce ani používat zbylý kefír, ale stačí nám jen mléko. Postupujeme úplně stejně (1 den teplo, 1 den chladněji, dále pak lednička). Když je mléko pasterované, potřebuje očkovací kulturu – tou je právě buď zmíněný kefír, nebo jí může být acidofilní mléko či zákys.
Kefír je takovým elixírem života. Zlepšuje naše trávení, stimuluje nám imunitní systém, hojí záněty, reguluje krevní tlak, brzdí rakovinotvorné bujení. Navíc je velmi dobře stravitelný, dokonce i pro ty, co mají intoleranci laktózy.
Kromě mléčného kefíru můžete natrefit i na vodní kefír.
Jeho výroba je víceméně totožná, avšak musí se použít odlišné ingredience. Kvasnou kulturu tvoří kefírové krystaly (nazývané jsou také tibi krystaly nebo japonské mořské krystaly) a místo mléka používáme vodu a ovocný cukr (přírodně sušené nesířené ovocné plody).
1 komentář pro článek Jak si udělat domácí kefír