Tipy a rady

Jak se postarat o auto po zimě

Staráme se o zimou vysušené ruce, vybledlou pokožku i pošramocenou imunitu. Tak proč se po zimních měsících – ačkoliv letos nebyly zrovna nijak výrazně studené – nevrhnout také na údržbu našeho čtyřkolového plechového miláčka?

Preventivní prohlídka

Ať během zimy náš vůz najezdil stovky kilometrů nebo se před prosolenými silnicemi skrýval v teple garáže, na prevenci byste neměli zapomenout!

Pokud se vám nechce vydávat finance za prohlídku u odborníků, dbejte alespoň na základní kontrolu na vlastní kůži. Na suché silnici vyzkoušejte brzdy, vyvezte svůj auťák na delší trasu, během které si poslechněte, zda koně pod kapotou ržají stejně spokojeně jako dříve.

Jistě vás nemusíme upozorňovat na vhodnost přezutí zimního obutí za letní. Podle zákona by měla hloubka dezénu letní pneumatiky činit minimálně 1,6 mm. Tato povinnost se však v zemích Evropy liší, a proto kvalitní obutí nepodceňujte zejména v případě, kdy se chystáte na cestu do zahraničí.

Nejenom po zimě je třeba zkontrolovat provozní kapaliny (brzdovou a chladicí kapalinu, olej v motoru). Brzdovou kapalinu je nutné měnit každé tři až čtyři roky, chladicí kapalinu každé dva roky a olej zpravidla po roce nebo ujetí maximálního možného počtu kilometrů. Důležité je také hlídat množství elektrolytu v akumulátoru.

Jarní sprcha

Karoserii věnuje každý řidič pozornost pravidelně. Po zimě je ovšem vhodné také umytí podvozku a jeho řádná kontrola. Obvyklé přešplouchnutí karoserie byste měli nahradit profesionálním mytím a navoskováním. Na takto vylepšeném voze snáze poznáte, kde zima i zub času nejvíce zapracovaly prostřednictvím začínající koroze. Drobné nedostatky na laku můžete opravit svépomocí přebroušením a kytováním.

Vizáž není všechno!

Bezchybný vzhled vašeho přibližovadla by neměl být tím jediným, co vás zajímá. Zaměřte se na kontrolu a seřízení světel, které vám i vašemu okolí zajistí pohodu a bezpečí jízdy. Po zimě se taktéž vyplatí investovat do výměny stěračů nebo koupě kvalitních gumiček.

Voňavý interiér

Abyste se ve svém voze cítili skutečně jako v pokojíčku, je třeba „odblešit“ jej i zevnitř. Začněte pěkně od podlahy a vymyjte a nechte dokonale oschnout gumové rohožky nebo vyčistěte a vysajte koberečky. Pokud jste skutečnými fajnšmekry do cestování, hodí se také výměna nebo vyčištění autopotahů. Na palubní desku použijte speciální kokpit spreje, které oživí vyšisované plasty. Třešničku na dortu pak představuje výběr ideální vůně.

Čerstvý vzduch

Před letní sezónou je více než nasnadě vyčistit profesionálním způsobem klimatizaci a větráky. Pravidelná výměna pilového filtru by měla být samozřejmostí. Zamezíte nejenom nežádoucím pachům, ale ušetříte si také nepříjemné zdravotní komplikace.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB