Jojo efekt je stav, který znamená opětovné zvýšení hmotnosti po zhubnutí. Někteří jsou v zajetí neustálého jojo efektu. Projevuje se různě velkými váhovými výkyvy. Člověk něco shodí, ale poté shozená kila (a často i něco navíc) nabere zpátky a takto se to neustále opakuje. V dlouhodobém horizontu tak snahy o zhubnutí vedou naopak ke zvyšování hmotnosti.
Existuje velké množství „zázračných diet“. Možná jste sami už mnohé vyzkoušeli. Některé opravdu fungují. Zhubnete, ale často za cenu hladovění, a to se tělu „nelíbí“. Proto jakmile s dietou přestanete, ztracené kilogramy se vrátí. Organismus si chce udělat tukovou zásobu pro případ, že byste ho zase nechali strádat.
Měl by být vyvážený, pestrý a odpovídat zásadám zdravého stravování. Udržitelný jídelníček je takový, ze kterého máte dobrý pocit, nestrádáte a netěšíte se, až s ním skoncujete. Pokud se dlouhodobě stravujete zdravě, nemusíte se obávat sem tam nějakého prohřešku. Nebude-li jich moc, na vaší hmotnosti se to neprojeví.
Vyděsila vás vaše váha? Máte své postavy plné zuby a rozhodli jste se, že musíte shodit co nejvíce a v co nejkratší dobu? S takovým přístupem máte spolehlivě našlápnuto k jojo efektu. Naplánujte si jídelníček tak, abyste hubnuli postupně. Zdravý váhový úbytek za týden je individuální – dle výchozí hmotnosti. Obecně by to mělo být cca 0,5 až 1 kg.
Neberte hubnutí jako omezení, ale jako nový životní styl se spoustou výhod. Pochvalte sami sebe za úspěchy. A pokud se dopustíte dietní chyby? Nepropadejte trudomyslnosti. Jak jsme si uvedli výše, sem tam nějaký prohřešek nevadí. Jen si dejte pozor, abyste nesklouzli k nezdravému stravování.
Sport a zdravé stravování by měly jít ruku v ruce. Podpořte zdravý jídelníček pohybem. Možností sportu je celá řada. Jaký bude vyhovovat vám?
1 komentář pro článek Jak předejít jojo efektu