Šampony sice naše vlasy umyjí, ale zároveň vlas odmastí a tak jej zbaví přirozeného ochranného filmu. Navrátit vlasům život je úkolem kondicionérů a balzámů na vlasy. Ty zlepšují stav vlasu tím, že jej přímo zahlcují potřebnými látkami a navrací jim zpět jejich ochranu. Ve skutečnosti platí, že zdaleka ne každý šampon je vhodný pro všechny typy vlasů. Někdy je totiž možné špatným výběrem napáchat víc škody než užitku.
Zajímá vás, zda-li máme používat kondicionér a jak často si mýt vlasy? Zde jsou odpovědi na otázky týkající se péče o naši bohatou kštici:
V první řadě musíte znát kvalitu a zdravotní stav pokožky vaší hlavy. U zdravé pokožky pak už záleží jen na tom, zda se vlasy hodně mastí, či jsou spíše suché. Vždy však platí, že není však vhodné si jít s umytými a mokrými vlasy hned lehnout, protože se nám přelámou.
Naprosto stačí množství ve velikosti lískového oříšku. Co je však zvlášť důležité, je oplachování, jelikož šampon musí být dokonale spláchnut. Poznáte to podle toho, že vlasy drhnou, když je protáhnete mezi prsty. Jakmile ještě prokluzují, šampon se nevymyl.
Záleží nejen na kvalitě a struktuře vlasů, ale i na aktivitách, které člověk vykonává. Sportovec si zřejmě bude mýt vlasy každý den. Rozhodně nevadí, pokud si hlavu myjete denně. V dnešní době jsou na trhu šetrné přípravky i na denní použití. Vždy tedy platí takové pravidlo, že vlasy si myjeme tak často, jak nám to vyhovuje.
Jinou péči potřebuje mužský vlas, jinou ženský, jinou samozřejmě vlas barvený či vlas vysušený od moře. Šampony se dělí na několik druhů:
Pokud jsou vlasy barvené či nejsou v dobré kondici, je balzám či kondicioner velmi žádoucím pomocníkem. Budete-li se totiž snažit je po umytí bez jeho použití rozčesat, vytrháte je a přelámete.