Třídění odpadu je nejspíš první věc, která napadne každého čtenáře, když se začne hovořit o ochraně životního prostředí. Skutečně je to jeden z nejjednodušších kroků, jímž můžeme na pracovišti odstartovat svůj eco-friendly přístup a snadno jím nakazit ostatní kolegy. Ať pracujete v kanceláři, obchodě, skladu nebo třeba za volantem, v průběhu dne vyprodukujete spoustu odpadu, který by neměl automaticky končit v jediném koši.
Kromě třídění papíru, plastu a skla se ve světě rozmáhá ještě další trend, kompostování. Zdá se vám to jako špatný vtip? Věřte tomu, že moderní kompostéry nezapáchají, jsou neprostupné hmyzu, díky automatické ventilaci redukují vlhkost a nehrozí ani žádné nevítané znečištění interiéru. Fungují díky pilným žížalám, které přeměňují organické zbytky na tzv. žížalí čaj (hnojivo) a vermikompost. Vynikají líbivým designem a upoutají oko i ucho každého – což se může hodit třeba při získávání nových klientů.
S odpadovým hospodářstvím na pracovišti souvisí i snaha omezit vznik nadbytečného odpadu. Třeba tím, že místo take away kávy si připravíte oblíbené espresso přímo na pracovišti do hrníčku, který můžete používat znovu a znovu. Balenou vodu vyměňte za kohoutkovou. Také svačinové a obědové krabičky připravené doma eliminují zbytečné plasty z dovážkové služby. Místo jednotlivě balených cukrů zařiďte společnou cukřenku s hygienickým dávkovačem, totéž platí i pro porcované mléko do kávy. Jednoduše shrnuto – vyhýbejte se zbytečným obalům a plastovému nádobí.
Samozřejmostí by mělo být používání recyklovatelných materiálů (papíry, bloky. spisové desky, obalové materiály, lepenky atp.). V dnešní době už není složité objednat ekologické kancelářské potřeby za příznivou cenu. Někteří dodavatelé motivují své zákazníky k odpovědnému chování nejrůznějšími programy. Např. společnost OfficeDepot v rámci svého programu Stromy pro život vysazuje strom za každých 50 prodaných balíků kopírovacího papíru. Od roku 2003, kdy tento program odstartoval, vysadili už 565 406 stromů. Pokud se zajímáte o ekologické produkty, navštivte server ekoznacka.cz, který provozuje CENIA, česká informační agentura životního prostředí, a zjistěte, do jakých výrobků svěřit své finance.
Problematice narůstající spotřeby papíru se mj. věnují např. webové stránky ekologickeuradovani.cz, které spravuje Síť ekologických poraden STEP spolu s Ekologickým institutem Veronica. Mezi nejjednodušší rady, kterými bychom se měli řídit jak v soukromí, tak při svém profesním fungování, patří využívání papíru z obou stran, pečlivá kontrola dokumentu před tiskem, upřednostňování elektronické verze dokumentace a korespondence bez dalšího tisku a hlavně využívání recyklovaného papíru s důvěryhodnou ekoznačkou. Jednostranně potištěné papíry využívejte pro další interní tisk, tisk faxů, zaznamenávání poznámek atp. Vyhněte se používání papíru běleného chlorem a také nepoužívejte zbytečně vysokou gramáž papíru.
Za zmínku stojí i výběr správného toneru do tiskáren a především jeho následná renovace. Podle společnosti TONERA se ročně na celém světě spotřebuje asi 30 milionů tonerových kazet. To už je pořádná dávka odpadu. V Evropě se z nich zrenovuje zhruba pouhých 40 %. Přitom renovovaná tonerová kazeta je levnější alternativou k pořízení nové originální náplně a měla by vytisknout stejné množství stránek jako originál.
Také v zaměstnání se snažte snížit spotřebu energie na nezbytné minimum. Začít můžete třeba správně umístěným pracovním stolem tak, abyste využívali především denní světlo. Vytáhněte žaluzie, zbavte se záclon a závěsů, kvůli nimž se světelný tok zadržuje. Využívejte úsporné světelné zdroje s možností rozsvítit pouze jejich část. Na chodby a méně frekventované části pracoviště se vyplatí pořídit světelná čidla. Snažte se IT zařízení využívat hospodárně, při delší nepřítomnosti počítač i přídavná zařízení vypínejte, nenechávejte je v režimu spánku. Pokud pořizujete nové IT vybavení, vybírejte přístroje s nízkou spotřebou energie.
Kromě elektrické energie můžete snížit i spotřebu vody. Třeba tím, že vodovodní baterie osadíte perlátory nebo vyměníte staré neúsporné toalety za moderní duální WC. Toalety ani vodovodní kohoutky samozřejmě nesmí prokapávat, nebo dokonce protékat. Pokud je to ve vašich silách, využívejte na pracovišti co nejvíce užitkovou/dešťovou vodu.
Ekologické smýšlení se samozřejmě dotýká zóny úklidu. A začíná ještě dříve, než vezmeme hadr a kýbl do ruky. I zde je totiž důležitá prevence – snažte se vytvořit v zaměstnání takové prostředí, abyste co nejvíce zamezili jeho znečištění. U vstupu by měla být rohož, díky níž se nebude nečistota z obuvi roznášet po celém pracovišti. Zaměstnanci by měli používat přezůvky.
Dbejte na správné materiály a jejich údržbu – voskování, impregnace, nárazové hloubkové čištění ploch, díky nimž při všedním úklidu minimalizujete další chemické prostředky. Pokud už je nutné používat čisticí prostředky, vybírejte opět ty s minimálním dopadem na životní prostředí. Mikrovláknové utěrky a mopy usnadňují úklid i s pouhou teplou vodou s přídavkem octa nebo sody.
Doprava je alfou a omegou pro mnoho odvětví. Lidé se ostatně do místa svého pracoviště většinou dopravují vlastním automobilem, méně často s využitím hromadné dopravy, pěšky nebo na kole. První zmiňovaný způsob je přitom k životnímu prostředí nejméně vstřícný. Doprava přispívá ke klimatickým změnám, má na svědomí zhruba třetinu celkového objemu emisí oxidu uhličitého v rámci Evropy. Za zvážení proto stojí každá cesta automobilem, kterou do zaměstnání či v rámci své profese uskutečníte. Je-li to ve vašich silách, vyměňte čtyři kola s motorem za dvě s manuálním pohonem nebo choďte pěšky a využívejte MHD.
Podporujte regionální produkty, které za sebou nemají uhlíkovou stopu přes polovinu planety. Zaměřte se na bio a fair traid zboží. Pokud je na trhu k dispozici šetrnější varianta výrobku, rozhodně ji neváhejte upřednostnit. Obloukem se vyhněte zboží, které obsahuje jedy, škodlivé látky, organická rozpouštědla atp.
V případě, že se na pracovišti něco porouchá, snažte se nejprve danou věc opravit, renovovat. Týká se to i nábytku, který zdánlivě vyšel z módy! Důležitá je především jeho funkčnost a zdravý selský rozum. Pokud je to možné, podporujte při obchodování chráněné dílny a prospěšné organizace. Zakoupit od nich můžete např. dárky pro klienty, kancelářské potřeby nebo pracovní oblečení. Vaše profesní chování získá rázem etický rozměr.