Tipy a rady

Jak být krásná i v zimě

Zima dává našemu tělu pořádně zabrat. Vysušuje pokožku, dráždí pleť a láme vlasy. Jaké zbraně je tedy dobré použít, abychom bitvu o krásu vyhráli? Poradíme vám, jaký v zimě používat krém, proč vyměnit pěnu do koupele za olej, jak pečovat o ruce, rty či vlasy a proč je důležité dbát na správnou životosprávu.

Bojujeme s mrazem

Mrazivé počasí, časté střídání teplot, suchý vzduch v interiéru, špatné povětrnostní podmínky, ale také nevhodná životospráva – to všechno se negativně podepisuje na stavu naší pokožky v zimních měsících. Chcete-li si alabastrovou pleť zajistit v průběhu celého roku, je třeba přiložit ruku k dílu. Nežli sáhnete po své oblíbené kosmetice, zajímejte se o její složení. Lehké pleťové krémy na vodní bázi a pleťovou kosmetiku s vysokým obsahem alkoholu raději schovejte na teplejší měsíce. Lepší službu vám nyní udělají hutnější krémy – ovšem je nutné přihlédnout k typu vaší pokožky. V dnešní době už není třeba zcela vynechávat hydratační krémy – díky moderní technologii dochází k hloubkové hydrataci a nehrozí proto narušení pokožky.

Na trhu je k dostání kosmetika speciálně připravená pro zimní měsíce, kterou ocení především majitelé citlivé pleti. Tyto výrobky mají vyvážený obsah živin, pleť zklidňují a hydratují. Pleť je vhodné promazat delší dobu před plánovaným odchodem na mráz. Neplatí také, že silnější vrstva krému ochrání naši pleť lépe. Kvalita by měla mít přednost před kvantitou. Ani v zimě se nemusíte ochudit o oblíbený peeling. Ten je u zdravé pleti naopak pravidelnou žádanou péčí – při frekvenci 1krát za dva týdny odstraní odumřelé buňky a zajistí dokonalou výživu pleti. Stejně tak se hýčkejte pravidelnou pleťovou maskou. Omezíte nepříjemné zarudnutí pleti a pocit napětí. Během slunečných dní a při zimních radovánkách na horách nezapomeňte na přípravky s UV faktorem.

Domácí lázně

Přestože právě v zimě si rádi dopřáváme horkou koupel, pro vaši pokožku je učiněnou zkázou. Chcete-li si přesto čas od času lázeň dopřát, vyměňte pěnu do koupele za olej. Ten zajistí, aby se vaše pokožka nevysoušela. Při sprchování se zase budou hodit sprchové gely na olejové bázi. Pokud dáváte přednost přírodním přípravkům, sáhněte po heřmánku, meduňce, levanduli, mátě či lipovém květu. Při boji se suchou a podrážděnou pokožkou je skvělým pomocníkem také konopná kosmetika. Nepříjemné zarudnutí pleti zklidní měsíček lékařský, ať už v podobě oleje, krému či obkladů z odvaru.

Jako v bavlnce

Rukavice vás v zimě ochrání nejenom před chladem, ale zároveň zabrání vysušování pokožky rukou a případnému popraskání. Ale ani rukavice samy o sobě nesvedou zázraky. V domácí výbavě by vám neměl chybět kvalitní podkladový lak, který vyživí nehty a ochrání je před okolními vlivy. Díky němu se nehty méně lámou a jsou na pohled krásnější. Nezbytnou součástí domácí manikúry by měl být nejen v zimě nehtový olejíček pro upravené pevné nehty a nehtová lůžka. Ten je vhodné nanášet během dne a zejména pak na noc spolu s kvalitním mastným krémem. Jednou za čas rozmazlete své ruce peelingem a následným bylinným zábalem. Peeling odstraní odumřelé buňky a umožní rukám zaslouženou regeneraci a hydrataci. Vytvořit si jej můžete i v domácích podmínkách, jeden z receptů najdete v závěru tohoto článku.

Ani vaše chodidla by neměla v chladném počasí přijít zkrátka. V zimě máme nohy častěji uzavřené většinu dne v botách, mnohdy je třeba řešit promočené boty a s nimi také prokřehlé prsty na nohou. Je třeba odstranit zrohovatělou praskající pokožku. Pokud se vám nechce navštěvovat pedikúru, vybavte se pemzou a kvalitní solí do vody, na noc chodidla promasírujte hutnějším krémem. Jako rychlá pomoc pro unavené nohy poslouží také peeling. V zimních měsících sáhněte po skořicovém peelingu. Nejenom že vaše nohy zbaví odumřelých buněk, ale zároveň je krásně prohřeje.

Pro medový úsměv

V zimních měsících nezapomínejte na rty a koutky. Kvalitní balzám na rty byste měli mít neustále při ruce. Vybírejte hutnější pomádu, která je obohacena o vitamíny a další cenné látky, jako je vitamín E, včelí vosk, bambucké máslo, heřmánek a měsíček. Z babských rad vyzkoušejte šetrně odstranit odumřelé buňky na rtech zubním kartáčkem a následně promazat rty medem. Jako první pomoc pro vysušené a popraskané rty výborně poslouží také olivový olej.

Jako zlatovláska

Ani vlasy nezůstávají v teplotách okolo nuly ušetřené. Třepí se, vypadávají, ztrácejí lesk i objem. Něžné pohlaví trápí v zimě častěji zelektrizované vlasy. Tuto potíž můžete omezit pomocí dostatečné hydratace a použitím speciálních přípravků, které si se statickou elektřinou poradí. S bojem pomůže také kartáč s přírodními štětinkami a přestříkání účesu lakem na vlasy. S ním ovšem opatrně, protože vlasy ještě více vysušuje.

Odborníci doporučují před zimou i po zimě zastřižení vlasových konečků. Zamezíte jejich třepení a účes bude působit zdravějším a bohatším dojmem. Každý týden si navíc dopřejte výživnou vlasovou masku na olejové bázi, díky které zůstanou vlasy hladké a vyživené. Snažte se také omezit časté mytí vlasů – raději vyzkoušejte jiný šampón. Časté vysoušení totiž vlasům škodí. Fén tedy zapínejte maximálně na střední teplotu a při kulmování či používání vlasové žehličky nezapomínejte na ochrannou vlasovou kosmetiku.

Neopomíjejte ani zdravou vlasovou pokožku. V zimě nás častěji trápí lupy, svědění pokožky a její zvýšená citlivost. Kromě chladného počasí je příčinou také nošení čepic a klobouků, pod kterými se vlasová pokožka zapařuje. Pomoci mohou speciální šampóny i vlasová tonika a lotion. Z domácí lékárny můžete vyzkoušet koupel z citronové šťávy, tymiánu či jablečného octu.

Zdraví na talíři

Ke krásné pleti a zdravým vlasům nám dopomůže i správná životospráva. Důležité jsou zejména esenciální mastné kyseliny, které najdeme v oříšcích a nejrůznějších semínkách. Dostatečný přísun zeleniny, ovoce a mléčných výrobků jistě není třeba připomínat. Pro zdravý úsměv, pleť i bohaté vlasy zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na vitamíny skupiny B nebo je doplňujte pomocí potravinových doplňků.

Vyzkoušejte naše domácí tipy:

Medový zábal na ruce

Dvě lžičky medu smícháme se dvěma lžičkami ohřátého olivového oleje. Výslednou směsí natřeme ruce, zabalíme do mikrotenových sáčků, přikryjeme nahřátým ručníkem a necháme 30 minut působit.

Banánová maska na vlasy

Banánová maska je vhodná především pro suché a lámavé vlasy. Banán rozmixujeme se dvěma lžičkami medu a olivovým olejem. Vmasírujeme do vlasů a necháme 15 minut působit. Poté vlasy umyjeme.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB