Nejvíce vás lákají houby naložené? Příprava není nikterak složitá, nicméně nedoporučujeme příliš experimentovat. Jak známo, houby mohou být ošemetné a především má každá svoji výjimečnou chuť, kterou je dobré vždy pouze pozvednout a doplnit něčím decentním, ne ji přebíjet.
Proto se raději držte osvědčených receptů, které často zveřejňují přímo mykologové po tradičních houbařských soutěžích. Pár vám jich také přinášíme.
Nálev
Houby propláchneme ve studené vodě a vhodíme do hrnce. Zalijeme vodou tak, aby byly mírně ponořené, lehce osolíme a přivedeme k varu, poté ztlumíme a pár minut povaříme. Slijeme, znovu propláchneme studenou vodou a necháme vychladnout. Cibuli a mrkev pokrájíme na širší plátky a dáme stranou. Mezitím si připravíme nálev. Do vody vlijeme ocet, přidáme sůl a cukr a přivedeme k varu, poté odstavíme. Sklenice plníme asi do ¾ houbami, prokládáme cibulí a mrkví. Nahoru nasypeme pár kuliček hořčičného semínka, jalovce a nového koření, vložíme bobkový list a zalijeme do plna horkým nálevem. Pevně uzavřeme a sterilujeme v horké vodě po dobu asi 30 minut.
Pokrájejte ji na menší kousky a podávejte jako lehký předkrm nebo jako hlavní chod. Ať tak či tak potěší chuťové pohárky všech strávníků a budete si ji dopřávat častěji než klasickou Margheritu.
Na olivovém oleji pár minut restujte česnek, poté jej vyndejte a přihoďte očištěné a na kousky pokrájené houby. Přidejte nahrubo nasekanou bazalku a chilli, zlehka osolte, opepřete a ještě chvilku opékejte. Na plech vyložený pečicím papírem rozválejte těsto, na něj rovnoměrně rozprostřete ricottu, ochuťte solí, pepřem a poklaďte houbami. Posypejte rozmarýnem a vložte do trouby vyhřáté na 200 °C. Pečte dozlatova.