Tipy a rady

Hledáte práci?

Ať už jsou vaše důvody pro hledání nového zaměstnání jakékoliv, nenechte se aktuální nezaměstnaností přeprat. Hledejte práci tam, kde potenciální nadřízení hledají vás!

Úřad práce

Návštěva úřadu práce by měla být prvním krokem nezaměstnaného člověka, kde se po registraci zahájí řízení o výši hmotného zabezpečení – podpoře v nezaměstnanosti. Kromě této dávky za nezaměstnaného úřad hradí také zdravotní pojištění. Uchazeč o zaměstnání má právo na zprostředkování vhodného zaměstnání, zároveň možnost zvolit si vzdělávací kurz, tzv. rekvalifikaci, nezbytnou k pracovnímu uplatnění ve vhodném zaměstnání. Nejčastěji se jedná o kurzy počítačové gramotnosti, kurzy ze zdravotní a sociální oblasti, účetnictví, svářečské kurzy, ale existuje zde také možnost získat řidičské průkazy včetně těch profesních.

Webové stránky

Internet je při hledání zaměstnání vynikajícím společníkem, víte-li kde hledat. Volné pracovní pozice se obnovují několikrát denně, takže vám nic důležitého neunikne. Kromě pracovních portálů, na kterých inzerují volné pracovní pozice zaměstnavatelé i pracovní agentury, se nezapomeňte podívat ani na přímé stránky potenciálního zaměstnavatele. Mnohé větší firmy vytváří své vlastní rejstříky uchazečů. Registrovat se lze buď na konkrétní vypsanou pracovní pozici, nebo zaslat životopis pouze do evidence. Nikdy nevíte, zda nehledají právě vás!

Mnohé pracovní portály nabízí tzv. hlídacího agenta, který bude dle předem zadaných požadavků zasílat upozornění na nové inzeráty přímo na váš email, případně formou sms. Vyplatí se také vytvořit vlastní profil, do kterého nahrajete životopis, motivační dopis, fotografii i požadavky na případnou pracovní pozici a pracovní agenti Vás na jeho základě zkontaktují sami.

Inzerce

Pokud hledáte zaměstnavatele ve svém okolí, pak se spolehněte na tištěná média – inzertní noviny, denní tisk i letáky. V anončních tiskovinách lze najít především příležitostný přivýdělek a práci na částečný úvazek. Stejnou cestu pak můžete zvolit, máte-li zaměstnavatelům co nabídnout, nebo pakliže fungujete jako OSVČ. Jedná se o cestu, kterou upozorníte na své služby.

Pracovní agentury

Zaměstnání prostřednictvím pracovní/personální agentury se stává pomalu ale jistě každodenním chlebem. Jejich služeb využívají především větší nadnárodní společnosti, které nemají prostředky ani čas zabývat se náborem svých zaměstnanců. Nežli se u konkrétní agentury registrujete, řiďte se zkušenostmi svých známých, zkontrolujte také, zda má agentura povolení Ministerstva práce a sociálních věcí a dále, zda je členem Asociace poskytovatelů personálních služeb (APPS). Nevýhodou takového zprostředkování zaměstnání je částka, kterou si agentura nárokuje z platu umístěného zaměstnance. Agentura za vás ovšem vyřídí veškerou potřebnou administrativu, hodí se zejména tedy, pokud uvažujete o práci v zahraničí.

Před podpisem smlouvy si dobře pročtěte veškeré informace a všimněte si především toho, kdo vás zaměstnává – zda jde přímo o firmu, pro niž budete práci vykonávat, nebo zda se stanete zaměstnancem zprostředkovatelské agentury.

Pohráváte-li si s myšlenkou práce v zahraničí, je zprostředkovatelská agentura dobrým pomocníkem. Obstará za vás potřebné dokumenty, poskytne vám rady do začátku a především garantuje zajištěné pracovní místo, mnohdy pak také jeho změnu v případě vaší nespokojenosti. Přes agenturu lze zároveň zajistit doplňkové služby včetně ubytování i případného studia cizího jazyka. Za všechny tyto služby si však nechává zaplatit v řádu tisíců až desetitisíců korun – dle délky sjednané pracovní doby.

Tipy, jak uspět:

  • věnujte dostatečnou pozornost svému životopisu, vyvarujte se gramatických i korespondenčních chyb
  • uvádějte pouze pravdivé údaje
  • nezapomeňte na sebe uvést kontaktní údaje (telefon i email)
  • do životopisu přidejte profesionální fotografii
  • zpracujte originální motivační dopis, nebojte se být výjimeční
  • na případný pracovní pohovor se připravte, zjistěte o svém zaměstnavateli co nejvíce.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB