Evropský den recyklace baterií byl vyhlášen poprvé v roce 2015 a datum 9. září se váže k narození slavného italského lékaře a fyzika Luigiho Galvaniho (nar. roku 1737). Ten se proslavil pokusy s takzvanou živočišnou elektřinou a navíc inspiroval svého současníka a oponenta Alessandra Voltu k sestrojení prvního tzv. galvanického článku. Princip právě tohoto článku se stal základním konstrukčním prvkem elektrických baterií a akumulátorů používaných v současné době.
Průměrná česká rodina má podle aktuálního svého odhadu doma 21 baterií, z toho nejméně 2 použité. Podle průzkumu Inventura společnosti Recyklohraní to je více než dvojnásobek. A v západní Evropě je to ještě více, výjimkou není ani 115 přenosných baterií v jedné domácnosti.
Co se stane s bateriemi, když doslouží? Podle statistik se jich k recyklaci dostane pouhá třetina, asi 15 % jich vyhodíme do popelnice a zbytek se zřejmě válí zapomenutý v šuplících nebo ve vysloužilých přístrojích. Přestože jsme za loňský rok k recyklaci odevzdali úctyhodných 1 200 tun baterií, tedy 35 % ze všech prodaných, letos bychom dle nového cíle Evropské unie měli vytřídit více než 1 500 tun. „Neustále se hovoří o směrnici EU, která nám nově určuje zrecyklovat 45 % všech baterií dodaných na trh. O číslech to ale není.
Měli bychom si uvědomit hlavně to, proč vůbec taková směrnice vznikla – hlavním cílem je pomoci zachovat přírodu kolem nás pro další generace alespoň v takovém stavu, v jakém jsme ji do vínku dostali my,“ vysvětluje Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT. Čím více vybitých baterií se totiž dostane do recyklačního procesu, tím méně přírodních zdrojů je nutno vytěžit k výrobě nových. Také zdraví nebezpečné látky, které mnohé baterie obsahují, se podaří prostřednictvím recyklace zachytit. Recyklací je z jedné baterie zpětně využito asi 65 % kovů, které jsou v ní obsaženy. Z deseti kilogramů baterií tak lze získat třeba mosaz pro jeden saxofon.
K recyklaci může pomoci každý z nás. Stačí jen odnést použité baterie na jedno z více než 20 tisíc sběrných míst, jejichž seznam vč. interaktivního vyhledávače je na adrese mapa.ecobat.cz. Nebo je odevzdat do sběrného boxu v nejbližší prodejně COOP.
Aby se neválely v šuplících či ve skříních, kde se k nim mohou dostat třeba děti, stačí si pořídit krabičku Ecocheese jednoduše a zdarma na adrese www.ecocheese.cz Do krabičky se vejde až 92 tužkových baterií typu AA (nejběžněji používaný typ), poslouží samozřejmě pro skladování i jiných druhů, jako jsou knoflíkové baterie či tzv. buřty. K tomu, abychom je do krabičky pohodlně uložili, slouží různě velké otvory pro jejich vhazování. Tímto způsobem skladuje použité baterie již přes 120 tisíc českých domácností.