Název brunch (čteme branč) pochází ze spojení anglických slov breakfast (snídaně) a lunch (oběd).
Jde tedy vlastně o prolnutí pokrmů typických jak k snídani, tak k obědu v jedno společné moderní menu. Brunch se obvykle podává mezi jedenáctou dopolední až třetí hodinou odpolední a nemá sloužit k rychlému utišení hladu. Právě naopak, zde není spěch na místě. Není výjimkou, že milovníci těchto pozdních snídaní či brzkých obědů, jak se také brunchům občas říká, využívají této příležitosti k setkávání s přáteli či rodinou a vychutnávají si lahodné pokrmy klidně i několik hodin.
I když původ není tak úplně jasný a mnohé světové metropole by si rády připsaly pomyslné zásluhy, tento trend vznikl pravděpodobně ve Velké Británii koncem 19. století. Tamní obyvatelé totiž pravidelně každou neděli chodili časně ráno do kostela a vynechávali tolik typickou anglickou snídani. Když mše skončila, bylo ještě příliš brzy na oběd, ovšem pozdě pouze na ranní kávu a vejce. A tak vznikl onen „mezichod“.
Fenomén se později bleskově rozšířil do celého světa a dnes se již těší oblibě i v mnoha českých hotelích, restauracích a kavárnách. Můžete narazit na formu samoobslužných bufetů nebo si objednat libovolné chody.
Škála je to opravdu široká a můžeme s klidem říci, že se neustále rozšiřuje. Chybět by neměly klasické snídaňové lahůdky, jako jsou vejce na různé způsoby, palačinky a lívance, ovoce, cereálie, pečivo, sýry, uzeniny, sladké koláče či buchty, slanina, džemy a sirupy. V zastoupení oběda se poté hodí slané bulky, uzený losos, klobásky, mini řízečky, quiche, zeleninové směsi, masové taštičky a záviny, paštiky, výjimkou nejsou ani krémové polévky či kousky pečeného masa.
Z nápojů se nesmí zapomenout na čerstvý džus, kávu, čaj, ale také lehčí druhy alkoholických nápojů, například na šampaňské, ideálně připravované společně s pomerančovým džusem – takzvaná mimosa.
Chcete zažít brunch v domácím prostředí a potřebujete malou inspiraci? Přinášíme pár tipů na ideální brunchové pochoutky. Pozvěte tedy přátele a užijte si dokonale strávený čas nad skvělým jídlem.
Na jednu porci si připravte:
Bulku rozřízněte napůl a obě půlky pomažte krémovým sýrem. Na spodní část položte plátky lososa, přikryjte troškou rukoly a zlehka zakápněte balsamikem. Vše můžete doplnit také vejcem, ať už ve formě volského oka nebo, pokud patříte mezi ostřílené kuchaře, připravte vejce Benedikt.
Palačinky zvládne téměř každý, zkuste ale místo džemu či čokolády tuto lehce nakyslou chuť ricotty, doplněnou horkým ovocem a smetanou. Na porci budeme potřebovat:
Ricottu rozmíchejte společně s citronovou šťávou a kůrou. Oslaďte jednou lžící medu. Ovoce dejte do kastrůlku, dle potřeby podlijte troškou vody a rozvařte. Oslaďte druhou lžící medu. Palačinky naplňte ricottou a složte do trojúhelníčku. Zalijte horkým ovocem a na vrch přidejte smetanu. Ozdobte snítkou máty.