Má-li být toto kulinářské setkání pro všechny účastníky skutečně pěkným zážitkem, je dobré ho začít připravovat s dostatečným předstihem. Sepíšeme si pravděpodobný počet hostů, jídla, nápojů, ale i potřebného zahradního nábytku.
Samozřejmostí by mělo být několik druhů mas a zeleniny, případně ovoce. Místo klasických příloh obvykle podáváme jen několik druhů pečiva (chléb, bagety pšeničné i celozrnné). Přílohou mohou býti grilované cukety, lilky nebo v alobalu na grilu upečené, ochucené brambory.
Pokud jsou na párty děti, chybět by neměla zmrzlina. Výběr nápojů by měl zahrnovat jak alkoholické (ale dejte pozor, ať to nepřeženete), tak i nealkoholické nápoje různých druhů.
Zatímco na ženě je obvykle příprava občerstvení, muž by měl zkontrolovat technickou stránku věci (osvětlení, gril apod.).
Maso vyndáme z lednice několik hodin před grilováním, pečlivě jej zbavíme šlach a tučných částí. Necháme ho přijmout pokojovou teplotu pod papírovým ubrouskem nebo textilní utěrkou. Potom nakrájíme na steaky vysoké max. 2,5 – 3 cm. Vložíme do marinády. (Někteří kuchaři marinády zatracují, dávají přednost přirozené chuti masa).
Pokud zeleninu grilujeme samotnou, krájíme ji na větší kusy nebo ji grilujeme vcelku. Takto se nejčastěji grilují paprikové lusky, cuketa, lilek, rajčata, hráškové lusky, kukuřičné klasy nebo menší brambory.
Zeleninu míchanou a nakrájenou na menší kousky grilujeme v balíčcích z alobalu nebo v podobě špízů, kdy jednotlivé kousky napícháme na kovové jehly. Zeleninu můžeme namíchat s očištěnými houbami, které dodají zelenině zcela jinou chuť.
Malé děti samozřejmě držíme od grilu co možná nejdále. To ale neznamená, že se nemohou zúčastnit příprav. Velmi je potěší, když jejich pomoc pochválíme, připadají si důležité.
A nemyslete si, pomoci mohou s tvorbou mnohých dobrot. Například mohou natrhat kopr, petrželku, pažitku a jiné bylinky v zahrádce. Určitě oceníte, když třeba otrhají ze stonků do mističky lístečky tymiánu, majoránky, saturejky, máty nebo oregana. Mohou skládat ubrousky, připravit příbory, míchat dipy. A také si připravit vlastní špízy z kousků ovoce nebo zeleniny, které „masožroutům“ zpestříme kousky kuřecího masa.
Na závěr můžete spolu s dětmi vytvořit to, co žádný mlsný jazýček neodmítne. Ano, řeč je o světoznámých hamburgrech. Vy však dětem dokážete, že si je zvládnou přichystat i doma a nemusejí je kupovat v nejrůznějších fast foodech. Ty vaše budou rozhodně chutnější i zdravější.
Mleté hovězí maso (nejlépe prorostlejší a doma namleté), sůl, pepř, tymián, rozmarýn
Na dotvoření: housky, salát, kyselá okurka, rajčata, plátky sýra a slaniny, dle chuti kečup, hořčice, libovolný dresink (pochopitelně doma vytvořený)
Maso ochutíme solí, pepřem a bylinkami. Pokud je dobře semleté, není třeba přidávat ani vajíčko nebo strouhanku. Necháme v chladu odležet. Pak tvoříme placičky, které klademe na grilovací mřížku potřenou olejem. Nezapomeňte, že v pořádném hamburgeru by měla být poctivá porce masa! Grilujeme z obou stran. Mezitím si připravíme rozkrojené housky, poklademe listy salátu, plátky okurky a rajčat. Přidáme hotové maso, poklademe plátkem sýra a opečené slaniny. Podle chuti dochutíme dresinkem, hořčicí či kečupem.
600 g kuřecích prsíček, 4 kiwi, sůl, olej na potření mřížky, špejle
Marináda: 4 lžíce olivového oleje, 2 lžíce medu, 2 lžíce vinného octa, mletý zelený pepř, drcený rozmarýn
Kuřecí prsa nakrájíme na větší kousky. Suroviny na marinádu smícháme v míse a do připravené marinády vložíme kuřecí maso, promícháme a necháme v chladu odležet. Oloupané kiwi nakrájíme na větší kousky. Špejle namočíme do vody, aby při grilování nehořely. Střídavě na ně napichujeme kousky masa a kiwi. Grilujeme ze všech stran, potíráme zbylou marinádou. Hotové špízy osolíme, necháme chvíli odpočinout, aby se chutě rozležely.
Zakysaná smetana nebo smetanový jogurt, hrst čerstvých bylinek (máta, oregano, saturejka, tymián, bazalka), sůl, česnek
Všechny suroviny dobře promícháme. Vzniklou směs necháme vychladit a vychlazenou podáváme ke grilovaným pokrmům.