Největší zimní nebezpečí pro trávník představuje plíseň sněžná. Tato houbová choroba zanechává na zeleném koberci stopy v podobě šedohnědých skvrn o průměru až půl metru. Tráva v nich je vlhká, slizovitá a postupně odumírá. Na okrajích skvrn jsou někdy vidět bílá až narůžovělá houbová vlákna. Plíseň sněžná se objevuje hlavně v trávnících, které jsou příliš bohatě hnojené dusíkem.
Na podzim nepoužívejte běžné hnojivo, ale speciální podzimní, které obsahuje více draslíku. Ten odolnost trav vůči plísni zvyšuje. Pomůže i pravidelná vertikutace, vhodná výška sečení a pravidelné hrabání spadaného listí. Rozvoji plísně svědčí i kyselá půda. Máte-li ji na zahradě, je dobré na podzim trávník povápnit. Těžké půdy neválcujte, zhutnění vznik plísně podporuje. Při vyšším stupni napadení je dobré po konci vegetační doby na podzim a před jejím začátkem na jaře porost ošetřit fungicidem.
Patří mezi ně sviluška, mšice, štítenka, puklice, obaleč a řada dalších. Kdybyste je hledali, najdete nejrůznější vývojová stadia od vajíček až po dospělé jedince. Přes zimu jejich přítomnost stromům nevadí, ale na jaře, když se vylíhnou, nebo během sezony dokážou nadělat spoustu nepříjemností. Nejlépe se těchto škůdců zbavíte několika předjarními postřiky speciálními přípravky. Postřik proveďte na začátku rašení, u jádrovin můžete přípravek použít až do začátku tvorby květního pupenu.
Když jsou v době rašení broskvoně a mandloně vystaveny deštivému a vlhkému počasí, napadá je kadeřavost broskvoní. Projevuje se červenými puchýřky na mladých listech, jejich následným kroucením a opadem. Předejít této chorobě lze postřikem ve správnou dobu, a to ve dvou obdobích roku. První se provádí na podzim hned po opadu listů, druhý přichází na řadu na jaře v době rašení vrcholových pupenů, když teplota vystoupí na 7 až 10 °C. Je nutné postříkat celý strom včetně kmene.