Spadané listí lze využít různými způsoby. Jak jsme si uvedli v úvodu, v trávě byste ho neměli nechávat, protože ji dusí, ale je možné ho využít pro přikrytí některých rostlin. Budou tak chráněné před holomrazy.
Další možností je zužitkování na kompost. Promíchejte ho ještě s dalším zahradním odpadem. Na kompost se hodí většina listů, ale neměly by pocházet z napadaných stromů či ošetřených chemickým postřikem (alespoň ne v nedávné době). Nevhodné je také například ořechové listí.
Tvoříte-li kompost z listí a dalšího zahradního odpadu, dbejte na správnou skladbu vrstev. Pamatujte především na to, že vrchní vrstvu by měly tvořit těžší vlhké materiály. A důležité je samozřejmě znát další obecná pravidla pro zakládání kompostu.
Z listí a dalších přírodních materiálů (především větviček – na konstrukci a zatížení listí) můžete také vyrobit úkryt pro ježky. Ti se k zazimování připravují během října a listopadu.
Díky pestrému zbarvení lze podzimní listí také využít jako dekoraci. Připravte si doma sezónní výzdobu.
Jakou? Třeba vyrobte zajímavou koláž nebo listy naaranžujte do vázy. Samozřejmě využít můžete další přírodní materiály – větvičky, šípky, jeřabiny atd.
Podzimní listy mohou být také úžasným výchozím materiálem pro rozvoj kreativity vašich dětí.
Prací s nimi budou rozvíjet svou fantazii, výtvarné umění, ale také si budou budovat vztah k přírodě.
Děti si mohou tvořit album z těch nejzajímavěji zbarvených listů, které v přírodě najdou. Zabaví se hledáním takových listů, jejich sušením a nakonec mohou ke každému listů ve svém albu ještě napsat zajímavý popisek.
Oblíbené jsou i obtisky listů. K tomu budou dítka potřebovat kromě přírodního materiálu a čtvrtek ještě tempery a štětec. Obtištěné listy mohou dále upravovat – dokreslovat, obtahovat obrysy tuží atd.