Pokud rádi nakupujete zboží na internetu, jistě jste čas od času pročetli recenzi na některý z internetových obchodů. Ne všem se bohužel dá důvěřovat. Celosvětový průzkum společnosti Gartner dokonce uvádí, že až 15 % všech recenzí je falešných. Na to reaguje chystaná novela zákona na ochranu spotřebitele, která má sjednotit tuzemskou legislativu s EU. Falešné recenze se tímto postihují – e-shopy i on-line tržiště budou mít povinnost dokládat pravdivost uváděných recenzí. Sankce budou hrozit i za zveřejnění falešné recenze, zkreslování recenze nebo tomu, kdo zadává jiné osobě, aby takové spotřebitelské recenze či doporučení podala.
Ochrana spotřebitele se dotýká také dalších oblastí – například uzavírání smluv po telefonu, které bude nutné potvrdit textovou podobou, třeba e-mailem. Jasně daná pravidla budou mít i slevy – obchodník bude povinen uvádět slevu z nejnižší ceny, za kterou zboží prodával v rozmezí 30 dnů před poskytnutím slevy. Tím se má zamezit uměle nafouknutým původním cenám před slevou. On-line obchody budou muset také zákazníky informovat, podle jakých parametrů je řazeno zboží ve výběru. Pakliže se na předních pozicích ve vyhledávání objevují produkty umístěné sem za úplatu, musí být zákazník na tuto placenou reklamu upozorněný.
Zatímco elektronické občanky se v České republice zatím nepodařilo zabydlet, bankovní identita rychle získává oblibu napříč společností. Nabízí možnost ověřit totožnost on-line stejně jako při přihlašování do internetového bankovnictví. Není nutný žádný další nástroj či ověřování. Funguje i pro komunikaci se státním aparátem (eRecept,. Portál občana, ČSSZ, aj.). Oceníte ji také při jednání s některými soukromými společnostmi včetně některých prodejen COOP. Aktuálně ji mohou využívat např. klienti ČSOB, AirBank, České spořitelny, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank, KB a dalších. V příštím roce ji svým klientům nabídnou podle svých slov také Unicredit, mBank a Creditas.
Od ledna 2023 budou, dle zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, postupně zřizovány datové schránky všem subjektům vedeným v registru osob (ROS). Největší část z nových držitelů schránek tvoří podnikající fyzické osoby (tzv. živnostníci či OSVČ). Dále bude datová schránka zřízena všem právnickým osobám, které jsou zapsané v zákonem stanovené evidenci nebo rejstříku a dosud datovou schránku nemají. Jedná se například o společenství vlastníků bytových jednotek, spolky, nadace apod.
Právnickým osobám a živnostníkům budou rozeslány přístupové údaje dopisem. Datové schránky budou následně automatizovaně zpřístupňovány i subjektům, které si nepřevezmou přístupové údaje a nikdy se nepřihlásí.
Z vlastnictví datové schránky pak vyplývají další povinnosti. OSVČ budou muset od roku 2023 budou muset podávat daňové přiznání i další podání elektronicky. Komunikace s úřady pomocí datové schránky je bezplatná, navíc nabízí možnost vyřídit vše potřebné z pohodlí domova. Odpadá starost s vlastnoručním podpisem dokumentů i elektronickým dokumentem. Pokud má subjekt zřízenou datovou schránku, úřady mají povinnost s ním komunikovat tímto prostředkem.
Od ledna by měl vejít v platnost balíček daňových změn. Zvyšuje se roční limit pro povinnou registraci k DPH z jednoho milionu korun na dva miliony. Přechodná ustanovení začala platit už koncem roku 2022. Stejná hranice 2 milionů korun platí i pro vstup do paušálního režimu daně pro příjmy ze samostatné činnosti. Budou zavedena tři pásma odvozená od charakteru a také výše příjmu. Rozhodně je vhodné poradit se s finančním poradcem o tom, zda je pro vás paušální daň výhodná. Základní paušální daň pro 1. pásmo se pro nadcházející rok zvýší na 6 208 Kč (2 722 Kč připadá na zdravotní pojištění, 3 386 Kč na sociální pojištění a 100 Kč na daň z příjmu).
U části zaměstnanců budou vstupní lékařské prohlídky dobrovolné. Povinné zůstanou pouze pro riziková povolání. Počítá s tím návrh vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Dotýká se nejen vstupních, ale také periodických lékařských prohlídek, u nichž se prodlužuje interval podle toho, v jaké rizikové kategorii je daná profese zavedena. Zrušení prohlídek se dotkne několika stovek tisíc zaměstnanců zařazených do první kategorie, v níž zaměstnání nepřináší negativní dopady na zdraví.
V lednu 2023 proběhne další valorizace státních důchodů. Nárok mají všichni příjemci řádného starobního důchodu, předčasného důchodu, invalidního důchodu, vdovského, vdoveckého i sirotčího důchodu, jimž byl důchod přiznán do konce roku 2022. Pro všechny uvedené platí stejný valorizační vzorec – základní výměra se zvýší o 140 Kč, procentní výměra o 5,1 %. Od ledna se také části penzistů zvýší měsíční částka starobního důchodu o 500 Kč za každé vychované dítě. Nárok na tzv. výchovné má vždy pouze jeden z rodičů.
Od 1. 7. 2023 nabývá plné účinnosti nový stavební zákon. Jeho cílem je podle zákonodárců urychlit stavební řízení. Zákon zavádí jen jedno řízení u jednoho stavebního úřadu, který si sám dokáže opatřit většinu razítek od dotčených orgánů, což dnes musel dělat sám investor.
Ministerstvo pro místní rozvoj také pracuje na plné digitalizaci stavebního řízení. Jako první zavede MMR tzv. hromadnou podatelnu, která změní zaběhnutou praxi, kdy musí jednotlivě oslovovat desítky správců sítí. Nově bude stačit, když vyplní formulář na stránkách ministerstva a elektronický systém sám určí tzv. povinné subjekty a zajistí rozeslání žádostí o vyjádření a stanoviska jednotlivým správcům. Půjde o první vlaštovku digitalizace stavebního řízení, která bude probíhat souběžně s uváděním nového stavebního zákona do praxe. Digitalizace bude celá dokončena do poloviny roku 2023, kdy nabude nový stavební zákon účinnosti v plném rozsahu.
Samotný začátek roku přinese dlouho dopředu sledované utkání o post prezidenta republiky. První kolo proběhne 13. a 14. ledna 2023, případné druhé kolo je naplánované na 27. a 28. ledna. Stávajícímu prezidentu Miloši Zemanovi vyprší funkční období 8. března 2023.