Karité (česky máslovník) roste v úzké oblasti rovníkové Afriky a domorodým obyvatelstvem Nigérie, Ghany, Mali a Burkiny Faso je považován za strom posvátný. Surovina ze získává z plodů máslovníků, které jsou velké asi jako švestky a obsahují ořech s jedlým jádrem. Usušená jádra se praží, drtí a třou tak dlouho, dokud se z nich nezíská krémový, máslu podobný tuk, zvaný bambucké máslo.
Vzácné máslo Karité je africkými ženami již po staletí oblíbeným a osvědčeným prostředkem pro péči o pleť. V rovníkové Africe se od pradávna používalo jako balzám na menší popáleniny, při bolestech svalů a revmatických obtížích a jako ochrana před slunečním zářením. Bambuckým máslem si natírala tváře i královna Kleopatra.
Bambucké máslo je bohaté na nenasycené mastné kyseliny, kyselinu skořicovou, léčivé vosky, karitény a vitamíny A, D, E a F. Vitamín E (tokoferol) je nejdůležitější antioxidant v těle. Chrání buňky před oxidačním stresem a účinky volných radikálů, pomáhá zpomalovat stárnutí a prokazatelně působí jako prevence proti nádorovému bujení.
Karité zanechává pokožkou jemnou a vláčnou, navíc na ní vytvoří jemný ochranný film, který uzamyká vlhkost v pleti a pěstí ji dlouhodobě. Bambucké máslo má rovněž přirozený UV faktor (asi 4) a není dráždivé (je snášeno i velmi přecitlivělou pletí).
Testy prokázaly, že bambucké máslo chrání pokožku před nepříznivými vlivy prostředí, regeneruje ji a hydratuje, zvyšuje elasticitu a zpomaluje proces stárnutí. Má také protizánětlivé a hojivé účinky, podporuje její přirozenou obranyschopnost a ochraňuje pokožku před škodlivými vlivy životního prostředí. Je tedy vynikající surovinnou pro kosmetický průmysl a dá se jím nahradit klasický krém. Je však výrazně hutnější než krémy (má masťovou konzistenci), tudíž nenechá pleť vyschnout. Je perfektní pro ošetření alergických reakcí kůže, promaštění suchých forem ekzémů a lupénky. Je vhodný také pro suché ruce nebo pro zpružnění kůže jako prevence strií.