Tipy a rady

Co udělat pro zahradní živočichy v zimě?

Co udělat pro zahradní živočichy v zimě?

Marná sláva, v zimě se příroda ukládá ke spánku. A s ní řada živočichů, kteří s námi žijí na zahradě. Měli bychom se snažit jim pro ten zimní spánek vytvořit co nejlepší prostředí. Vždyť na jaře se probudí a zapojí se do péče o naše stromy a rostliny.

Ježci, ještěrky a užovky

Ježci jsou nejen roztomilí, ale pomáhají likvidovat malé plže a škodlivý hmyz. Dokážou ulovit i hraboše.  Stejně užitečné jsou i ještěrky a užovky, které na zimu uvítají podobná útočiště jako ježci.

Nejjednodušší úkryt jim poskytne kupka listí a dříví poblíž hustých keřů nebo dobře udržovaný kompost, který v zimě nepřehazujeme a na který nepoužíváme chemické urychlovače zrání.

Ježkům můžeme dokonce vyrobit speciální domeček. Ten by měl mít půdorys asi 40 x 40 cm, výšku nejméně 30 cm a prodloužený vchod s mírným sklonem směrem ven, aby do něj nezatékalo. Domeček vyplníme asi ze třetiny listím a senem, do zadní části ještě vsuneme trubku pro lepší proudění vzduchu. Hotové ježčí příbytky se také dají koupit. Umístíme je do klidné části zahrady a nahrneme na ně listí, aby nepromrzly.

Veverky

Na první pohled se zdá, že nám veverky na zahradě moc užitku nepřinesou. A ještě kradou ořechy a oříšky a dělají si z nich zásoby! Ale možná byste se divili. Na zahradě pochytají brouky, kobylky, sarančata, konzumují i larvy hmyzu, včetně mravenčích kukel. Sbírají je ve větvích, ale i na zemi. Pod stromy dokonce konzumují menší hraboše.

Bydlí většinou v dutinách stromů. Před zimou opatří svůj příbytek pečlivou izolací z rozcupované kůry, takže zatímco venku mrzne, udržují si doma pěkné teplíčko. Pokud je venku hodně velká nepohoda, nevystrčí ven nos i několik dní. Pak si zaskočí do některé ze svých spižíren ve stromech nebo v zemi.  Schovávají si do nich šišky, oříšky i houby, které suší.

Veverky se také mohou ubytovat v dostatečně prostorné ptačí budce nebo ve speciální budce. Koupit lze i speciální veverčí krmítko. Skrz průhledné plexisklo poklopu je vidět obsah a veverky jen musí přijít na to, jak ho nadzvednout. Uvnitř uvítají různá semínka a ořechy.

Hmyz

Zapomínat bychom neměli ani na drobný užitečný hmyz, jako jsou slunéčka, škvoři, zlatoočka a motýli. Těm můžeme pomoci květináči naplněnými slámou a otočenými dnem vzhůru, uvítají také ztrouchnivělý pařez, kde si najdou přirozené úkryty.

Hmyzu můžeme pomoci i umístěním stále oblíbenějšího hmyzího hotelu do zahrady. Ten je možné buď koupit, nebo vyrobit za pomoci hromádek větviček, listí a kůry.

Čmeláci

Tito užiteční brundibárové, kteří dokážou již od časného jara opylovat rostliny, žijí v jednoletých společenstvích. Život rodiny vždy začíná na jaře a končí v létě až na podzim. Přes zimu přežívají jen oplodněné mladé matky, které na jaře zas přivedou na svět novou generaci. Čmeláci, vlastně jejich budoucí královny, se po opuštění úlku vydají hledat vhodné místo k přezimování. Potřebují bezpečné místo, kde se jim podaří zahrabat pod zem.

Žáby

Zahradní jezírko poskytne útočiště různým druhům mloků a žab, které přezimují na dně v bahně. Některé druhy zimují na souši pod listím, některé se nám dokonce na zimu mohou nastěhovat do sklepa. Zakletého prince v nich asi neprobudíme, ale v létě nás dokážou zbavit spousty much a komárů.

Pokud víme nebo tušíme, že přezimují v našem zamrzlém jezírku, měli bychom jim tam nechat otvory na dýchání.

Plazi (ještěrky, slepýši, užovky)

Před zimou (většinou v říjnu) ještěrky a slepýši na zahradě zalézají do děr, pod kořeny stromů, do puklin. Jsou až do jara v klidovém režimu, nepřijímají potravu a mají zpomalený metabolismus. V zimním úkrytu jich bývá více pohromadě. Na rozdíl od některých savců ale nespí.

Na zahradě se může objevit nebo i trvale ubytovat užovka hladká. Loví hlodavce i větší hmyz. Vzácněji sem může zavítat i vodomilná užovka obojková, která je nezaměnitelná díky světlým půlměsícům za hlavou. Jako zimoviště jim poslouží dobře přístupný kompost nebo velká kupa listí přikrytá vrstvou klacků.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB