Pouť byla původně církevní slavností, konanou na památku světce, jemuž byl vysvěcen určitý objekt – kostel či kaple. Od 19. století získala i zábavný charakter, po mši svaté následovala taneční veselice, nechyběly kramářské boudy, vystoupení potulných herců, později i atrakce.
Poutě patřily k nejvýznamnějším svátkům obce. V Domažlicích byly slaveny tři, vedle svatojánské a mariánské to byla pouť svatovavřinecká, která se postupem doby stala nejvýznamnější.
Chodské slavnosti jsou jedním z nejstarších folkloristických festivalů v České republice, pořádaný již od roku 1955. V současné době se festival koná vždy první víkend po 10. srpnu (včetně) a již tradičně je spojován s domažlickou Vavřineckou poutí. Největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu a druhá nejstarší v Čechách tedy začíná letos 8. srpna a potrvá celý víkend.
Stěžejní část programu je věnována zejména místním národopisným hudebním a tanečním souborům. Svůj prostor zde každoročně dostanou i soubory z jiných částí republiky a ze zahraničí. Hlavní program se odehrává na pěti scénách a skládá se z více než 20 různých režijně zpracovaných pořadů.
Chodské slavnosti 2014 představí všechny významné chodské soubory, nebudou chybět vystoupení Chodského souboru Mrákov, Národopisného souboru Postřekov, Konrádyho dudácké muziky, Domažlické dudácké muziky a mnoha dalších, doplněná o vystoupení sólistů z Chodska i jiných folklorních oblastí ČR i ze zahraničí.
Zajímavým zpestřením je velký staročeský jarmark v historickém centru města. Důležitými událostmi v rámci Chodských slavností jsou i slavné mše svaté na Veselé hoře – Vavřinečku, které jsou slouženy pod širým nebem v sobotu i v neděli od 10.00 hodin.
Vstup na všechny pořady v rámci hlavního programu je zdarma.
Více info: www.chodskeslavnosti.cz