Tipy a rady

Chcete opravdu žít s dluhem?

Ještě v ne tak dávné minulosti jsme byli většinou zvyklí nejprve šetřit a až pak utrácet. Dnes je trend naprosto opačný – čím dál obvyklejší je žít na dluh. Není to zdaleka jev patrný jen u nás, doprovází životní styl všech vyspělých zemí. My vám však poradíme, nač si dát při půjčování peněz pozor.

Co je to rychlá půjčka?

Stále oblíbenější jsou rychlé půjčky. Jak tedy neodolat nabídkám tak zvaných rychlých peněz, které na nás útočí ze všech stran?! Peníze dostaneme velmi rychle (většinou ihned po podepsání smlouvy), subjekty, které je nabízejí, obvykle nevyžadují záruky, ručitele, půjčku lze vyřídit telefonem nebo poštou, splácet jednorázově či postupně. Je to zkrátka velmi lákavé, ale nebezpečné.

Smlouva

Podmínky uzavření smlouvy nebývají složité. Žadatel by se měl prokázat občanským průkazem nebo pasem, který zároveň udává, že má české občanství a věk nad 18 let. Podmínkou je rovněž potvrzení o stálém příjmu (i o příjmu z podpory), ale bývá to i potvrzení o placení nájmu, popřípadě placení telefonu, nájemní smlouva a podobně.

Rub a líc půjčení peněz

V České republice působí celá řada subjektů, které nabízejí půjčky nejrůznější formou. Podle druhu půjčky a způsobu ověření bonity (schopnosti splácet) dlužníka je možné získat úvěr v ceně od několika procent do několika set procent. Známé české přísloví praví, že každá mince má dvě strany. Tak i výhody rychlých půjček jsou vyváženy tím, že se mnohdy jedná o půjčky s neúměrně vysokým úrokem a roční procentní sazba nákladů u některých společností přesahuje i 400%.

Příklad:

Půjčíte si částku 20 000 Kč na dobu 20 týdnů
Půjčíte si     20 000 Kč
Týdně budete splácet     1 400 Kč
Celkem zaplatíte     28 000 Kč
RPSN (roční procentní sazba nákladů, která udává náklady na úvěr po započítání všech poplatků a úroků v ročním vyjádření v procentech z půjčených peněz. V takovém případě činí 481,4%.

Rizika zadlužení

Vysokou cenu musí platit zejména ti žadatelé, kteří nedosáhli na jiné úvěrové zdroje. Má to logiku, protože takoví dlužníci jsou pro úvěrovou instituci mnohem rizikovější, a tak společnost čerpá rizikovou prémii (úvěr je dražší, protože společnost počítá s menší návratností půjčených peněz, složitějším vymáháním peněz od dlužníků). Vyšší cena úvěru však zvyšuje nároky na už tak napjatý rodinný rozpočet a tím se zvyšuje riziko nesplácení půjček. Zvažte proto, pokud vám je nabízena, i možnost pojištění proti nečekaným situacím.

Koho si vybrat?

Vyhýbejte se nabídkám rychlých půjček bez ručitele, kde není uvedeno jméno a kontaktní adresa. Také pokud se společnost snaží uzavřít smlouvu jen u vás doma, je podezřelá. Důvěřovat můžete spíše takové společnosti, kterou vám některý z vašich známých na základě vlastní zkušenosti doporučil. Pečlivě si propočítejte výši úroku. Pokud vám bude společnost dávat jen údaje o úvěru a výši splátek, buďte pozorní. Společnost nezřídka skrývá obrovskou roční procentní sazbu nákladů. V případě, že společnost vyžaduje zástavu, dejte si pozor na její výši. Často bývá větší než výše půjčky. A pokud budete mít dojem, že společnost se vás snaží podvést, okamžitě s ní ukončete jednání!

Nemyslete si, že vám chceme rychlou půjčku rozmlouvat. To vůbec ne, buďte však obezřetní. Chcete mít přece krásnou a klidnou budoucnost!



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB