Tipy a rady

Čas raných brambor

Čas raných brambor

Mnohdy si lidé nové a rané brambory spojují do jednoho, i když se jedná o dva naprosto odlišné druhy. Pojďme v tom konečně udělat jasno, aby v nákupním košíku končila skutečně potravina, se kterou uděláte za málo peněz báječnou hostinu.

Nové vs. rané brambory

Označení raných a nových brambor by se mohlo zdát zaměnitelné, ale není tomu tak. Jedná se o dvě komodity lišící se nejenom dobou sklizně. Nové brambory jsou sklizené mezi 1. lednem a 15. květnem a většinou se nejedná o tuzemskou sklizeň. Obvykle pochází z jižních zemí, jako je Maroko, Španělsko nebo Řecko, odkud se na jaře dostávají na tuzemský trh. Vyznačují se tenkou pevnou slupkou, která se neloupe, ale pouze omývá. Na rozdíl od raných brambor jsou sklizené v plné zralosti, což lze poznat právě na pevné slupce.

Rané brambory jsou speciální odrůdy typické brzkou sklizní a jedná se o běžnou českou produkci. Jednotlivé druhy se ještě dále dělí na velmi rané, rané a středně rané. Na trhu se objevují od poloviny května do července. Charakteristická je jejich jemná, ještě nedozrálá odlupující se slupka. Oproti pozdním bramborám se vyznačují vyšším obsahem vody i minerálních látek a nižším obsahem škrobu. Jsou tedy vhodnou potravinou do každodenního jídelníčku a bát se jich nemusí ani zapřísáhlí dietáři.

Rané brambory jsou určené k rychlé spotřebě, při delším skladování v obchodě i domácnosti ztrácí svou specifickou chuť. Právě pro vyšší obsah vody se nedoporučuje skladování v ledničce nebo v chladném sklepě, protože by v nich narůstal obsah škodlivého akrylamidu. Aby nezelenaly, umístěte je na tmavé místo. Je výhodnější nakupovat je maximálně pár dní před jejich spotřebou, protože rychle vodnatí. Déle vydrží brambory, které se prodávají neomyté – omytím totiž ztrácí ochrannou vrstvu a dříve krásně sytě žlutá hlíza ztmavne. Ideální místo pro skladování je tmavé, s teplotou okolo 10 – 18 ºC.

Velmi rané brambory byste měli konzumovat i se slupkou. Ta představuje studnici zdraví díky obsahu vitamínů a minerálů. Navíc také zlepšuje chuťový prožitek. Pokud byste přece jen chtěli brambory oloupat, udělejte to až po jejich uvaření a jestliže brambory přece jen vaříte oloupané, není potřeba z nich vyplachovat škrob. Kvůli vysokému obsahu vody se rané brambory nehodí na bramborovou kaši, ke smažení ani pro zpracování do těsta. Počítejte s tím, že čerstvé rané brambory nevyžadují takovou dobu tepelné úpravy jako brambory pozdní.

Tradičně je stačí doplnit čerstvou pažitkou, tvarohem či zakysanou smetanou, s nimiž se jejich chuť nejlépe snoubí. Můžete je také použít jako základ do zeleninových polévek. Mladé brambory se také báječně hodí pro spojení s těstovinami – domácí nudle s bramborem a dozlatova osmaženou cibulkou se stanou neodolatelnou pochoutkou za pár korun. Dochucujete-li je bylinkami, máslem nebo pestem, přidejte je ještě k horkým bramborám, lépe tak propojíte všechny chutě.

Jarní bramborový salát

600 g raných brambor, 200 g čerstvého zeleného chřestu, 150 g čerstvého hrášku, 1 červená cibulka, 1 jarní cibulka, hrst pažitky a hrst hladkolisté petrželky, 1 lžíce hrubozrnné hořčice, 2 lžíce citronové šťávy, 1 lžíce olivového oleje, sůl, pepř, 3 pošírovaná vejce nebo vejce uvařená naměkko

Brambory omyjeme a uvaříme ve slupce. Chřest zbavíme dřevnatých konců a krátce povaříme v osolené vodě do poloměkka, hrášek krátce blanšírujeme. Zchladlé brambory nakrájíme na měsíčky, přidáme pokrájený chřest, blanšírovaný hrášek, červenou cibulku nakrájenou na tenké plátky a najemno nasekanou jarní cibulku. Bylinky nasekáme nahrubo, citronovou šťávu, olivový olej a hořčici smícháme dohromady a vytvoříme dresink. Vše smícháme ve větší míse, dochutíme solí a pepřem. Dozdobíme pošírovanými vejci nebo vejci uvařenými naměkko a ihned podáváme.

Plněné brambory

6 větších brambor, 1 lžíce přepuštěného másla, 1 menší cibulka, 50 g slaniny, 180 g sýru ricotta, 250 g čerstvého špenátu, 1 stroužek česneku, sůl, pepř, muškátový oříšek

Brambory uvaříme ve slupce do poloměkka, podélně je rozpůlíme a část středu vydlabeme do mísy. Mezitím na pánvi rozehřejeme přepuštěné máslo, osmažíme na něm cibulku a na kostičky nakrájenou slaninu. Přidáme lisovaný česnek, omytý a nahrubo nasekaný špenát, necháme krátce zavadnout. Ochutíme solí a pepřem. Směs přidáme k vydlabaným bramborám a smícháme s ricottou a ovoníme trochou muškátového oříšku. Směsí plníme poloviny brambor, zapékáme v troubě nebo na grilu dozlatova. TIP: Podle chuti můžeme přidat výraznější druhy sýru.

Brambory pečené na česneku a tymiánu

8 brambor, 8 stroužků česneku, hrubá sůl, hrst čerstvého tymiánu, 4 lžíce másla, 2 lžíce řepkového oleje

V nepřilnavém hrnci pozvolna rozpustíme máslo s olejem, přidáme česnek nakrájený na plátky a čerstvý tymián, pozvolna restujeme, dokud česnek nezezlátne, ale není připálený. Brambory omyjeme a osušíme. Uděláme do nich podélně zářezy jako na lupínky, ale nedokrajujeme do konce. Brambory přendáme do pekáčku vyloženého alobalem. Potřeme česnekovým máslem, zasypeme solí a pepřem a pečeme v troubě vyhřáté na 200 ºC půl hodiny. Poté brambory znovu potřeme česnekovým máslem a pečeme dalších 20 minut. Před dokončením vložíme do zářezů kousky restovaného česneku, necháme v troubě asi 10 minut dopéct dokřupava a ihned podáváme se smetanovým nebo jogurtovým dipem. Je to ideální příloha ke svátečnímu obědu nebo při grilování.

Mačkané brambory s koprem a cottage

8 brambor, 250 g sýru cottage, ½ šálku čerstvého kopru, 6 stroužků česneku, 1 lžíce sladké papriky, 1 lžíce přepuštěného másla, sůl, pepř

Brambory omyjeme, vložíme do horké vody a uvaříme je doměkka. Ještě horké je přendáme na plech vyložený pečicím papírem. Každou bramboru rozmáčkneme na placku, potřeme přepuštěným máslem, zasypeme solí, pepřem a trochou sladké papriky. Přidáme oloupané stroužky česneku a společně zprudka zapečeme v troubě vyhřáté na 220 ºC asi 15–20 minut, aby se utvořila křupavá kůrčička. Podáváme ještě teplé se sýrem cotagge, zasypané čerstvým koprem, můžeme dozdobit cherry rajčaty a rukolou.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB