Tipy a rady

Canicross není jen běh se psem

Canicross není jen běh se psem

Máte aktivního pejska a přemýšlíte, jak nudné procházky parkem ozvláštnit? Rádi běháte, ale s pejskem přiškrceným na vodítku to není ono? Potom nabízíme hit mezi pejskaři, canicross, který v oblibě rychle dohání populární agility.

Pokud si čas od času vyběhnete provětrat hlavu se svým čtyřnohým mazlíčkem, nemusí to nutně znamenat, že provozujete canicross. Slovy slovníku je canicross terénním sportem, kdy je jeden nebo více psů napojen na vůdce – běžce. Tento sport má i svou lyžařskou, cyklistickou, a dokonce i koloběžkovou podobu, ale těm se pro začátek vyhneme. 

Pes při canicrossu je v tahu a v ideálním případě svého lidského parťáka na postroji trochu pohání, při běhu nezastavuje ani neodbíhá za ostatními zvířaty nebo pachy. Canicross vyžaduje speciální vybavení, nevystačíte si s obyčejným vodítkem. 

Hledat konkrétní datum, kdy canicross vznikl, je nejspíš nadlidským úkolem. Předpokládá se, že kolébkou se staly letní tréninky musherů, kteří závodí se psem nebo psím spřežením na sněhové pokrývce. Canicross je velice populární ve Velké Británii, ale v posledních letech jeho popularita stoupá napříč zeměkoulí, Česko nevyjímaje.

Hodí se pro canicross každý pes? 

Pokud by tomu tak bylo, otázku bychom vůbec nepokládali. Pejsek by samozřejmě měl mít dobrou fyzickou kondici, na níž budete dále stavět. Měl by ovládat základní povely (zatočit doleva, doprava, zpomalit v kopci apod.), být disciplinovaný a dobře vycházet s ostatními lidmi i zvířaty. Konfliktní zvíře do postroje raději neupínejte, ohrožujete tím zdraví a bezpečnost soje a také svého mazlíčka i celého okolí. Faktem je, že canicross z vás časem udělá skutečné parťáky a společné výběhy si budete užívat. Zlepšíte svou kondici a prospějete zdraví svého mazlíčka, ať už podáváte jakékoliv výkony, jde přece o radost z pohybu!

Pokud bychom měli canicross hodnotit na profesionální úrovni, je třeba zvolit správné plemeno. Mezi plemena, která jsou pro tento sport jako stvořená, patří speciálně vyšlechtění evropští saňoví psi, kteří se v tahu a běhání vyžívají, ale také husky, ohaři, i ridgebackové. To samozřejmě neznamená, že si canicross nemůžete vychutnat se svým křížencem nebo aktivním pudlem. Jenom je nutné počítat, že malá a střední plemena vám tahem při běhu moc nepomohou.

Správná trasa

To, co vyhovuje vám, nemusí být to pravé ořechové pro vašeho pejska. Vyhněte se asfaltovým cestám a tvrdým povrchům. Ty totiž nesvědčí lidským ani zvířecím kloubům, navíc by si na nich pes mohl poškodit tlapky. Nemějte na svého zvířecího mazlíčka přehnané nároky. Zpočátku vyzkoušejte krátkou trasu, později můžete kilometry přidávat. Vyhněte se nejparnějším hodinám během dne a vysledujte, kdy je zvíře nejaktivnější. Je výhodnější zvolit cestu, kterou máte se svým mazlíčkem dobře prochozenou, zejména pokud zatím není zvyklý dokonale ovládat všechny navigační povely.

Správná výbava

Tentokrát se vyhneme hodnocení běžecké obuvi a její výběr necháme čistě v režii běžce, který může hledat maximální odpružení nohy nebo naopak preferovat minimalistický barefoot. Pojďme se podívat rovnou na „canicrossové must have“. 

Abyste mohli bezpečně vyběhnout se svým pejskem, pořiďte opravdu kvalitní vybavení. To eliminuje zbytečné zranění jak na straně páníčka, tak na straně zvířete. Odborníci radí, abyste se nenachytali na začátečnickou chybu, kdy se necháte unést líbivým vzhledem či oblíbenou barvou a neřešíte funkčnost výrobku. Potřebovat budete opasek neboli sedák pro vás a postroj pro vašeho zvířecího miláčka, samozřejmě vodítko, jimiž budete spojeni. 

Pokud jste naprostými začátečníky, požádejte o pomoc ostřílené běžce nebo vyhledejte profesionální prodejnu, kde vám dobře poradí a ukážou, jak máte sedák před prvním výběhem nastavit. Nebojte se vyzkoušet několik značek, než se rozhodnete pro koupi konkrétního typu. Špatné vybavení nebo jeho nastavení vás může od běhání odradit, protože vás budou bolet záda, bedra i kyčle a nepoběží se vám pohodlně. Opasek využijete nejenom při běhání, ale můžete jím nahradit klasické vodítko při venčení. Díky němu budete mít volné ruce, tahání pejska vás nebude tolik rozčilovat a namáhat vaše ramena ani záda. Tah opasku by měl být svedený do oblasti kyčlí. Pokud se tah rozloží výše – v oblasti beder, koledujete si opět o bolavá záda.

Postroje jsou často vyrobené pro konkrétní typ psů – lze zakoupit výbavu pro štíhlé psy s úzkým hrudníkem a hlavou i široké postroje určené pro mohutnější plemena, jako jsou například bullteriéři. Širší hrudníková část umožní psovi lépe rozložit tlak při tahu, postroj se nebude tolik zařezávat. Zadní část by měla být konstruována tak, aby zamezovala sesmeknutí postroje. Raději sáhněte po postroji, který lze libovolně upravovat. Tím zajistíte, že nebude psa omezovat v pohybu, škrtit ani dřít. Stejně jako člověk ani pes nemá po celý život stejnou postavu, proto je lepší, když můžete postroj upravovat dle potřeby.

Canicrossové vodítko je vybaveno amortizérem. Jedná se o jakousi pružinku, která má za úkol tlumit cukání a nárazy, čímž chrání páteř a klouby běžce i psa. Díky němu je běh se psem hladší a bezpečnější, nemusíte se limitovat v pohybu ani měnit běžecký styl. Rozhodně neplatí, že byste se měli porozhlédnout po co nejdelším vodítku. Ideální délka pro pohodlnou manipulaci je dva metry.

Na internetu je k dispozici nepřeberné množství canicrossového vybavení, ale odborníci se shodují na jednom – určitě si je vyzkoušejte na těle, než abyste kupovali zajíce v pytli. Pes v postroji reaguje jinak, když je v klidu a když běží. Jde o nákladnou investici, a proto raději víckrát zkoušejte, jednou kupujte.

Nejste na to sami

Kurzy canicrossu se pomalu ale jistě rozšiřují napříč republikou jak na profesionální úrovni, tak i na té laické pro hobíky. Kontakty lze najít na internetových stránkách, např. behejsepsem.cz nebo rozbehamecesko.cz. Kurzy jsou koncipovány jako jako teoretické i praktické a hodí se pro naprosté začátečníky. 

Kromě pravidelných srazů se můžete přihlásit na pravidelné tréninky i soutěže. Organizátoři obvykle nemyslí pouze na profesionály, ale vypisují různé kategorie včetně dětských. Na profesionální úrovni dohledáte informace na stránkách České asociace sleddog sportů, www.mushing.cz. Češi se v tomto směru překvapivě řadí mezi světovou špičku. Své by o tom mohla vyprávět mladá talentovaná musherka Adriana Švecová, která na světových šampionátech sbírá cenné kovy. Třeba se vám podaří vypracovat a startovat jednou při hromadném startu po jejím boku.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB