Co radí odborníci? Větrat, čistit, vytápět. Pokud to nepomůže, nezbývá, než se spolehnout na osvědčené přípravky. Hlavní příčinou výskytu plísně je nadměrná vlhkost. Ta může vzniknout zatékáním vody střechou, netěsnostmi kolem oken, havárií vodovodního potrubí atd.
Většině plísní se nejlépe daří při teplotě nad 20 °C a relativní vlhkosti přes 60 procent. Člověk už jen tím, že dýchá, vytváří velké množství vodní páry. Když k tomu přičteme vaření, žehlení, mytí podlah, koupání nebo zalévání květin, máme hezkých několik litrů vody denně, která se nám vznáší po bytě a může způsobit plíseň.
Lidé spoléhají na všude vnucované chlorové přípravky, jejichž použití není vždy zcela optimální. Chlorový přípravek plíseň zlikviduje, odbarví a rozloží se tím způsobem, že na povrchu stěny zůstane zbytek chloridu sodného – kuchyňské soli, která je hydroskopická = přitahuje další vlhkost. Tím jsou vytvořeny podmínky pro brzký nový růst plísní a další postřiky chlorem.
Plesnivění stěn je dáno hlavně nevhodnou konstrukcí stavby – špatnou izolací proti vodě nebo slabou tepelnou izolací, která umožní kondenzaci vodních par na chladné stěně.
Poznámka: Všechny zmíněné přípravky seženete v prodejnách COOP Stavebniny.
3 komentáře pro článek Bojujeme s plísní zdiva