Tipy a rady

Biokosmetika

Dávno pryč jsou doby, kdy jste si v obchodě vybrali jeden druh krému na celé tělo včetně obličeje, případně neměli ani myšlenky na zkoumání nějakého složení. Dnes stále více z nás dbá i na šetrnost k životnímu prostředí, netestování výrobků na zvířatech, na přírodní původ produktu. Patříte také do této skupiny, nebo stále v přírodních produktech tápete a rádi byste se o biokosmetice dozvěděli více? 

Jaké benefity vašemu tělu může přinést? Je pravda, že si čisté organické produkty nemůže dovolit každý? Mají skutečně nějaký přínos pro životní prostředí? Jak je vlastně poznám?

Na trhu je dnes takové množství nejrůznějších kosmetických výrobků v lákavě vypadajících obalech a s líbivě znějícími názvy, že na první pohled jen těžko poznáte, zdali jde o skutečnou kvalitou nebo pouze šikovný tah marketingových expertů. Ne všechny lahvičky označené jako bio, organic nebo nature jsou opravdu certifikované. Na rozdíl od potravin totiž není zákonem nijak upraveno či omezeno užívání těchto přívlastků na obalech kosmetických výrobků. Jak se v tom tedy orientovat, abyste ve finále nekupovali předražené chemické koktejly naprosto nevhodné pro citlivější pleť?

Zkoumejte složení a označení

Tak jako bio potraviny, mají i bio kosmetické produkty své označení. Mezi nejčastější se u nás řadí například CPK, BDIH, NaTrue, Cosmos nebo EcoCert. Tyto značky udělují oficiální inspekční a certifikační organizace nebo mezinárodní instituce, zkrátka některé z nezávislých externích orgánů. Rozdíl mezi využitím přírodních surovin a skutečným bioproduktem poté určuje právě takovéto značení.

Přírodní kosmetika je totiž sice také vyráběna z čistě přírodních produktů, nicméně v případě bio kosmetiky je nutné dodat, že nejen suroviny k výrobě využité jsou naturálního charakteru, ale i proces pěstování je ekologický, tudíž bez jakéhokoliv využití syntetických hnojiv či pesticidů, které jsou z lékařského hlediska pro tělo nevhodné, a jejich využití ve výrobě zatěžuje životní prostředí. Výrobci se proto musí kontrolním orgánům prokazovat právě již zmíněným certifikátem. 

Co se týče samotného složení, je několik striktně zakázaných položek, které by se ve skutečné biokosmetice určitě neměly objevit. Samozřejmě žádné živočišné složky, výjimkou je však včelí vosk a alkoholy ovčí vlny. Dále také rozhodně žádná syntetická barviva a synteticky vzniklé parfémy, ropné látky jako minerální olej, parafín nebo vazelína, geneticky modifikované organismy (GMO) a suroviny pomocí nich vzniklé, parabeny, thiazolinony a jim podobné konzervační složky. Velmi omezeno je rovněž použití tenzidů a úplně zakázáno je použití chemických UV filtrů. Samozřejmě biokosmetika nesmí být testována na zvířatech!

Proč je pro mé tělo dobré biokosmetiku používat?

Věřte, že oproti běžným produktům, které na své tělo a obličej denně využíváte, má čistá přírodní kosmetika nespočet benefitů. Díky absenci výše zmíněných chemických a syntetických složek vaše tělo přijímá pouze bezpečné složky, například minerály, mnoho vitamínů a antioxidantů, ovšem ve formě, která je tělu vlastní, a tudíž je dokáže bez problémů vstřebat a zpracovat. Přirozeně tak pokožku hydratují a působí opravdu na to, na co jsou určeny. Díky tomu jsou bioprodukty naprosto vhodné i pro dětskou nebo citlivější pokožku. 

Syntetické parfemace u běžných výrobků mohou dokonce narušit správnou funkci endokrinního systému a hormonální rovnováhu. Navíc znečišťují vodní zdroje a nelze je odbourat. Na rozdíl od klasické kosmetiky ta přírodní obsahuje minerální UV filtry, nikoliv syntetické. Ty sluneční paprsky nepohlcují, ale odrážejí, perfektně tak chrání i pokožku náchylnou k rychlému spálení. 

Certifikované výrobky obsahují pouze to nejkvalitnější a nejčistší, co můžete na své tělo používat a díky čemuž můžete pomoci k udržování a ochraně přírodních zdrojů a ekologickému zemědělství. 

Co se týče ceny, pohybují se částky samozřejmě výše než u běžných produktů. Je to především kvůli pracnější a pečlivější výrobě. Nicméně velkým plusem je to, že vám vydrží mnohem déle. Díky tomu, že neobsahují zbytečné chemikálie, parabeny a jiné syntetické složky, stačí při jejich použití většinou velmi malé množství, které působí přesně tak, jak má a kde má. Sami jste jistě museli zaznamenat, že například klasické krémy na ruce vám často zanechají pokožku buď příliš mastnou, nebo jsou po chvilce vaše tlapky opět rozpraskané a suché, proto po krému saháte znovu. To se vám s přírodním a kvalitním krémem jen tak nestane. Proto rozhodně doporučujeme zainvestovat alespoň do vámi nejčastěji používané kosmetiky. Každý měsíc si obstarejte jeden kousek. Jednou krém na obličej, příště zase na tělo, jindy na vlasy apod. Postupně si sami naleznete to, co vám nejvíce vyhovuje, a budete se k přírodě vracet zas a znovu.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB