Mezinárodní den proti fašismu a antisemitismu připadá na 9. listopadu. Právě tento den se roku 1938 odehrála tzv. Křišťálová noc – velký útok proti židům.
A proč je tak důležité i pro mladší generace nezapomínat na hrůzy Druhé světové války? Když si je budeme připomínat, více si uvědomíme, jak jsou některé názory nebezpečné a že i jedinec může mít moc nakazit svými předsudky ostatní lidi, kteří se nechají vést a pod záštitou scestné ideologie se dopustit strašných činů a ještě za ně nepociťovat odpovědnost.
Dnes nejde primárně o to zabránit dalšímu holocaustu, ale celkově si uvědomit riziko nenávisti, strachu, předsudků a diskriminace. Zkrátka s netolerancí se musí bojovat.
Je rovněž nutné si uvědomit, že i dnes se najdou lidé s fašistickými antisemitskými názory. To by se podceňovat nemělo, protože jde o riziko pro společnost.
Výše jsme si zmínili, že datum Mezinárodního dne boje proti fašismu a antisemitismu je připomínkou „Křišťálové noci“. Přibližme si ji alespoň ve stručnosti.
Šlo o největší protižidovský pogram. Během této noci bylo zabito kolem stovky židů (přesný počet byl pravděpodobně 91) a zničeno kolem 7 500 židovských obchodů. Mnoho domů a synagog bylo vypáleno a židé byli odvlečení do koncentračních táborů. Tato akce je považována za počátek holocaustu.
Příčinou této hrozné noci byl atentát židovského mladíka na sekretáře německého velvyslanectví v Paříži. Šlo však pouze o záminku.
A proč název „Křišťálová noc“? Je odvozen od střepů, kterých kvůli rozbíjení obchodů, synagog a jiných budov, bylo té noci obrovské množství.