Světový den polibku se začal slavit před 20 lety ve Velké Británii a rychle se rozšířil po celém světě. Víte ale, jak líbání vzniklo a proč je zdravé?
Polibek je vlastně pozdrav, při kterém se dotkneme rty pevně přitisknutými k sobě a poté je zase oddálíme. Polibkem dáváme také najevo svou náklonnost, přátelství, lásku a city.
Ale odkud se vlastně vzalo líbání? Prý se vyvinulo z toho, jak se zvířata navzájem očichávala. Když se pak předchůdce člověka naučil vzpřímenému postoji, obrátil svoji pozornost k horním partiím těla. Ať už jde tedy o zdvořilé políbení ruky, o eskymácký zvyk tření nosů namísto polibku nebo o francouzský polibek – všechny tyto projevy mají prý původ v pradávném očichávání.
Polibek a předeším ten, který trvá déle než tři minuty, je neuvěřitelně zdravý. Výzkumy dokazují, že líbání snižuje napětí, zbavuje nás stresu a snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol.
Líbání dokonce prý zabraňuje odumírání mozkových buněk. Při líbání dochází k větší produkci slin (a tudíž k produkci obsahu fosforu a vápníku), které tak pomáhají předcházet kazivosti zubů a jiným ústním problémům.
Líbáním se dále uvolňují hormony štěstí (endorfiny), jež způsobují dobrou náladu. Polibek působí také jako analgetikum a anestetikum a tudíž pomáhá tlumit bolest.
Časté líbaní působí navíc jak prevence problémů s krevním oběhem, žaludkem a žlučníkem a také příznivě ovlivňuje elasticitu pleti.
1 komentář pro článek 6. 7. = Světový den polibku