Halloween vznikl z křesťanských oslav svátku Všech svatých (i jeho název pochází z anglického „All-Hallows-eve“ = „Předvečer Všech svatých“). Jedná se o starý keltský zvyk pocházející přibližně z 5. století. Každý rok, vždy v noci z 31. října na 1. listopadu se totiž Keltové ve Skotsku a Irsku tímto svátkem loučili s létem. Tuto noc všude hořely obrovské ohně a lidé si na sebe navlékali masky či převleky, aby se ochránili před zlými duchy. Věřili totiž, že duchové zemřelých se vracejí domů. Ohně a lucerny z dýní jim pak měly svítit na cestu do našeho světa.
Dýňové lucerny zvané Jack-o’-Lantern (Jackovy lucerny) se nejprve vyráběly z tuřínu nebo řepy a jako zdroj světla byly používány hořící kousky uhlí. Když však evropští osadníci (zvláště Irové) přijeli do Ameriky, objevili zde rostoucí (a v Evropě ještě neznámé) dýně, které byly větší a lépe se proto hodily pro vyřezávání. Místo uhlíků se do dýně postupem času začaly dávat zapálené svíčky.
Náš návod na to, jak si můžete doma vydlabat dýni na Halloween, vám přinášíme ZDE
Kromě vystavení vyřezaných svítících dýní do oken či před domovní dveře je pro Halloween (a to obzvláště v Americe) typické také to, že děti převlečené za strašidelné bytosti pobíhají od domu k domu a koledují. Obchází domy s koledou “Trick or treat” (v překladu “Dejte mi koledu nebo vám něco provedu“). Pokud nedostanou sladkosti či malé peníze, je jim dovoleno provést malou lumpárnu (např. pomalovat mýdlem auto).
V Evropě se Halloween slaví spíše jako Dušičky (Památka zesnulých), a to dne 2. listopadu. V tento den se zapalují svíčky na hrobech, lidé přinášejí věnce a květiny. Především pak vzpomínají na ty, kteří již nejsou mezi námi.