Tipy a rady

21. únor = Světový den mateřského jazyka

21. únor = Světový den mateřského jazyka

Jazyk slouží nejen ke komunikaci, ale je rovněž důležitým prostředkem k vyjádření kultury a identity lidí. Bohužel mnoha jazykům na celém světě hrozí zánik. Údajně každé dva týdny s posledním mluvčím nepřežije jeden další jazyk.

Jak tento svátek vznikl?

21. února 1952 bylo v Pákistánu brutálně potlačeno hnutí za bengálský jazyk. Přesto bengálština zůstala 5. až 6. nejpoužívanějším jazykem světa, jímž mluví na 230 milionů mluvčích.

Jako vzpomínku na tento incident proto v roce 1999 vyhlásila organizace UNESCO 21. únor za Mezinárodní den mateřského jazyka. Připomínat a chránit má jazykovou různorodost světových jazyků, kterých je v současné době přibližně sedm tisíc. Bohužel některé z nich neexistují ani v písemné podobě. V roce 1999 proto UNESCO také vytvořilo Atlas ohrožených jazyků.

Jazyky jsou vzácné

Kromě vyjádření kultury a identity společnosti v každém jazyce nalezneme jedinečné zkušenosti a znalosti týkající se například mytologie či počítání a vnímání času.

Jazyky jsou velmi křehkými poklady lidstva. Jak již bylo zmíněno, tisícům malých jazyků hrozí zánik a během několika generací může až 50 % jazyků zcela vymizet. Mluvčí malých jazyků totiž postupně přebírají cizí jazyk silnější populace, který jim umožňuje jednat s úřady, studovat či sledovat média.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB