Evropský den hudby připadá na 21.června. Za jeho vznik se zasloužil bývalý francouzský ministr kultury Jack Lang roku 1981. Vedla ho k tomu jeho nespokojenost s trávením volného času mladých lidí. Nelíbilo se mu, že se málo zapojují do uměleckého tvůrčího procesu.
Tento den je uznáván po celé Evropě a je věnován… samozřejmě hudbě. Konají se různé akce, které jsou s ní spojené. Akce se konají ve městech na ulicích, náměstích, v parcích a jiných místech volně přístupných veřejnosti.
I v České republice probíhají některé akce podporující Evropský den hudby. Nejsou však tak výrazné, a proto mnoho Čechů ani neví, že takový den existuje.
Hudba je pro většinu lidí důležitá. Dokáže pozitivně působit na naši psychiku. Dokonce odborníci prokázali, že hudba, která se nám líbí, zvyšuje hladinu serotoninu, která se podílí na vzniku dobré nálady. Jeho nízká hladina je typická pro depresi.
I díky tomu vznikla muzikoterapie, což je léčebná metoda využívající jako terapeutického prostředku hudbu, a to různým způsobem. Působí na nás rytmus, melodie i její harmonie. Tyto složky by měly být ve vyváženém poměru, ale také záleží na jedinci. Každému se líbí jiná hudba.
Výzkumy poukazují, že hudba neovlivňuje jen psychiku, ale i fyzické zdraví člověka. Má vliv na krevní tlak či činnost srdce.
A jakou roli hraje hudba ve vašem životě? Máte ji jen jako kulisu, nebo rádi relaxujete při pohodové hudbě, ať už jakéhokoliv žánru?