Tipy a rady

20. 10. = Den stromů

Ve více než padesáti zemích světa se každoročně (ačkoliv někde v jiný datum) slaví Den stromů. Díky němu byla u nás zasazena například známá Husova lípa pod Petřínem nebo všestudentská lípa Jarníkova na pražském výstavišti. Každý rok se v tento den konají akce, jejichž středem pozornosti jsou právě stromy.

Jak vznikl Den stromů?

Nápad slavit Den stromů vznikl ve Spojených státech, konkrétně v Nebrasce. Tehdy byla Nebraska zcela pustá, a proto jeden z osadníků, J. Sterling Morton, začal spolu se svou manželkou pěstovat v okolí svého domu různé stromy, keře a květiny. Morton ale nebyl zahradník, byl to novinář a vydavatel prvních nebraských novin. Díky psaní tak vyzýval své spoluobčany k dalšímu sázení. Předvedl všem, že stromy a keře brání větrné erozi a poskytují ochranu před pálícím sluncem. Vzbudil tím kolem sebe nadšení.

A takto vlastně vznikl „the Arbor Day“ – Den stromů. Díky němu byl v prvním roce (1882) v Nebrasce zasazen více než jeden milion stromů. O dva roky později (v roce 1874) vyhlásil guvernér Nebrasky první oficiální „Arbor Day“, který byl slaven 22. dubna – v den Mortonových narozenin.

Myšlenka oslav Dne stromů se rychle rozšířila z Nebrasky po celých Spojených státech a později i na další kontinenty. V každé zemi se ale Den stromů liší svým datumem – podle klimatických podmínek a také podle toho, kdy je možné stromy vysazovat. V současné době se Den stromů slaví ve více než 50 zemích světa. Na jaře se s oslavami setkáte v Číně, Německu, Bulharsku nebo Japonsku. Na podzim se zase slaví v Kanadě, Velké Británii, Namibii, Brazílii, Malawi, Srí Lance, Tunisku, ale i v České republice, Polsku a na Slovensku.

Historie Dne stromů v ČR

V našich zemích byly „Stromkové slavnosti“ masově pořádány od roku 1906. Každoročně se konaly v mnoha českých a moravských městech – například v Praze, Plzni, Roudnici, Příbrami, Klatovech, Napajedlích. Zemská školní rada tehdy dokonce schválila den těchto slavností jako den volna. Kromě krajinného či estetického významu stromů zdůrazňovali nadšenci z počátku 20. století také ekonomické výhody pěstování ovocných dřevin. Obce totiž mnohdy hradili finančním výtěžkem z ovoce obecní výdaje. Během slavností se sázely desetitisíce stromů, mezi nimi například také známá Husova lípa pod Petřínem nebo všestudentská lípa Jarníkova na pražském výstavišti.

Komunismem přerušená tradice byla v České republice obnovena v roce 2000. S nápadem opět slavit Den stromů přišli ředitel botanické zahrady Univerzity Karlovy a známý popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný. Datum oslavy svátku stanovili na 20. října, kdy stromy hrají všemi barvami a kdy je vhodné je sázet.

Zdroj informací: www.nadacepartnerstvi.cz



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB