Václav Rajšl, pěstitel citrusů, subtropických rostlin a pnoucích pelargonií by mohl vyprávět. Tento předseda místního Klubu Citro-tropy Plzeň nás přijal – kde jinde než ve svém království – ve skleníku.
Co vás přivedlo k pěstování citrusů?
Od svých dvaceti let se věnuji pěstování květin, kaktusů a různých dalších rostlin. Když jsem stavěl rodinný domek, postavil jsem si na jeho jižní straně skleník, do kterého jsem mohl vstupovat přímo ze sklepa. Vedle kaktusů jsme začali s pěstováním zeleniny a květin. K pěstování citrusů jsem dospěl vlastně náhodně. Dostal jsem rostlinku od kamaráda, zaujalo mě to, a tak jsem začal pěstování jednotlivých druhů jižních plodů rozšiřovat. Samozřejmě, že jsem po určité době pochopil, že nelze ve skleníku pěstovat všechno pohromadě, a po vstupu do organizace citrusářů jsem se začal vedle citrusů specializovat také na tropické a subtropické rostliny.
Jaké musíte mít pro pěstování takových plodů technické zázemí?
Podstatné je uvědomit si, v jakých podmínkách je zapotřebí takové rostliny pěstovat. Subtropické rostliny můžete pěstovat nejen ve skleníku, ale třeba i v bytě, v určitém období dokonce i venku. Každé prostředí má svá specifika a ta je nutné dodržovat.
Budu-li pěstovat ve skleníku, musím mít rostliny na určitém druhu podnože, zatímco v bytě mohu pěstovat jen vybrané druhy rostlin na vhodné podnoži. Musíme si uvědomit, že pěstování v bytě je sice velice atraktivní, ale náročné a ne vždy se dočkáme kvalitních plodů.
Takže vidíte velký rozdíl mezi pěstováním citrusů v bytě a ve skleníku?
Samozřejmě. Aby plody pořádně vyzrály, je velice důležitý rozdíl denní a noční teploty. Například v zimním období, kdy plody dozrávají, je zapotřebí, aby rozdíl denní a noční teploty byl minimálně 10°C. Takové teploty mají citrusy ve své domovině, v subtropických oblastech. Ve skleníku můžeme těchto podmínek dosáhnout. Ale v bytě? Tam musíme podmínky hledat a vytvářet. Je třeba si uvědomit, že dobrá kvalita plodů záleží na vyrovnanosti cukrů a kyselin v plodu, což rozdíl denní a noční teploty kromě jiného zajišťuje. V bytě těchto hodnot u mandarinek a pomerančů obtížně dosahujeme. Vyšší kvalitu mají citróny.
Kolik času pěstování zabere?
Mám štěstí, že manželka má pro moji zálibu pěstování rostlin nejen pochopení, ale stala se jí stejným koníčkem jako mně. Pro nás sezóna nezačíná, ani nekončí. Ve skleníku pracujeme od jara do jara…
Specializujete se na pěstování některého druhu?
Už název naší organizace – Klub Citro-tropy Plzeň – je vlastně vypovídající. Jestliže pěstujeme citrusy, pak také pěstujeme i ostatní subtropické rostliny, které do daného pásma náleží. Druhá polovina názvu – tropy – je už spíše okrajovou, nákladnější záležitostí, spojenou třeba s pěstováním v bytě nebo v zimních zahradách. Osobně je mým zaměřením ve skleníku hlavně pěstování citrusů. Samozřejmě, že mojí zálibou nejsou pouze citrusy, ale celá zahrada, květiny a úprava okolí rodinného domku. Všechno vlastně děláme především proto, abychom žili v příjemném prostředí.
Jaké pocity máte, když se po celoročním úsilí dočkáte plodů?
Plody jsou samozřejmě cílem, kterého se snaží každý pěstitel dosáhnout. Ne vždy se ale v našich klimatických podmínkách podaří, aby se plod stal vrcholem pěstování. Uspokojení pěstitele spočívá už v tom, že dokáže v určitých podmínkách rostlinu vůbec vypěstovat, že se jí daří, že vykvete, a konečně že také udělá nějaký plod. Pokud se někdo domnívá, že vypěstujeme takové množství plodů, s kterým bychom mohli jít na trh – tak to je nesmysl!
Podstata celého našeho koníčka spočívá v radosti, že dokážeme v našich klimatických podmínkách tyto rostliny vypěstovat až k plodu. Plody sklizené ze skleníku jsou chuťově srovnatelné, mnohdy i lepší, než které si koupíme v obchodě.
Předpokládám, že se váš klub nejen schází, ale že také třeba poskytuje poradenskou činnost…
Jsme zhruba dvacetičlennou organizací ÚR ČZS region Plzeň a na svých pravidelných schůzkách rádi poskytujeme všem zájemcům odborné informace a rady.
Provádíme také roubovací akce, na které si mohou pěstitelé přinést své ze semínek vypěstované semenáčky, na které jim naroubujeme z našich ušlechtilých odrůd kvalitní rostlinu. Ostatně naroubované odrůdy citrusů nabízíme pěstitelům i na výstavách, které včas zveřejňujeme.
Citrusy potřebují stálou péči. Dovolí vám vůbec se vzdálit od domu?
S péčí o citrusy to není tak náročné. Musí se jim člověk věnovat jako ostatním rostlinám. Od domu můžete odejít jako od zahrady. Ale většinou se pěstitel od rostlin vzdaluje zase jenom kvůli nim: Protože potřebujeme získávat stále nové informace a zkušenosti ostatních pěstitelů.
Zajíždíme za pěstiteli na jižní Moravu, společně jsme byli i ve Španělsku, kde jsme na plantážích mohli vidět prostředí, kde se pěstují, třídí a dozrávají. Pochopitelně to pro nás, pěstitele, byl velký zážitek.
16 komentářů pro článek Pěstujeme doma citrusy