Světový den diabetiků připadá na den narození kanadského lékaře Frederika Bantinga, který se zasloužil o vynalezení léku proti cukrovce – inzulínu, tedy látky, kterou produkuje slinivka břišní.
Frederik Banting se narodil právě 14. listopadu 1891 v Allistonu a zemřel 21. února 1941 v Newfoundland. Během svého života prováděl spolu se svým spolupracovníkem Charlesem Bestem mnoho sérií pokusů na psech a při nich objevil, že inzulín může být použit při léčení cukrovky.
Prvním člověkem, který byl léčen inzulínem, byl v roce 1922 čtrnáctiletý chlapec. Za tento objev jim byla v roce 1923 udělena Nobelova cena za fyziologii a medicínu.
Cukrovka neboli Diabetes Mellitus je chronické onemocnění způsobené poruchou tvorby inzulínu ve slinivce břišní. O tom, jaké jsou její varovné příznaky, jaké rozeznáváme druhy a co dělat, pokud cukrovkou onemocníme, se dočtete v našem dřívějším článku ZDE
S cukrovkou se léčí přes 900 000 obyvatel České republiky a dalších 250 000 o svém onemocnění vůbec neví.Na zdravotní komplikace spojené s diabetem zemře každý rok více než 22 000 pacientů. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky za posledních 20 let narostl počet diabetiků o 68 %. Češi také drží v Evropě smutný primát v počtu nemocných diabetem v celé populaci.
Průměrné roční náklady na léčbu jednoho pacienta s diabetem se blíží k 26 tisícům Kč. Za celou ČR se jedná o přibližně 20 miliard Kč, což představuje 10 % ročních zdravotních výdajů!
„Diabetes je velkým problémem celé společnosti, počet pacientů je velmi vysoký a stále narůstá,“ uvádí prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, předseda Diabetické asociace České republiky, a dodává: „toto onemocnění je v současné době nevyléčitelné. Cílem léčby diabetu je proto bránit vzniku komplikací diabetu a umožnit tak zkvalitnění a prodloužení života pacientů.“
K úspěchu léčby je zapotřebí odhalit cukrovku již v raném stádiu. Je důležité včas podstoupit lékařské vyšetření, aby nedošlo k závažným zdravotním komplikacím, které nastávají při nedostatečně intenzivní léčbě, pozdě diagnostikovaném onemocnění nebo nedodržování léčebných opatření.
„Snažíme se vyvíjet pro lidi s diabetem stále lepší léky, které stále účinněji brání vzniku komplikací diabetu, ale pro celkové zlepšení situace je zapotřebí především předcházet vzniku onemocnění, a to hlavně zdravým životním stylem, tedy vhodnou stravou a pravidelným pohybem. To jsou prostředky, kterými se dá nejlépe bojovat proti této civilizační chorobě,“ říká MUDr. Václav Novotný, MBA, ředitel společnosti MSD pro Českou republiku.
Diabetici musí samozřejmě myslet na pravidelné dávky inzulínu (toto platí pro léčbu diabetu I. typu), ale hlavně také dodržovat správnou životosprávu. Onemocnění totiž negativně ovlivňuje zejména nesprávná výživa, tedy nevhodné složení tuků, nedostatečný příjem ovoce a zeleniny, nadbytečný příjem soli a vysoký příjem energie.
Naopak velmi žádoucí je pohyb, je proto doporučováno sportovat alespoň 30 minut denně – nejlepší je svižnou chůzí ujít každý den okolo 10 tisíc kroků.
Stáhněte si bezplatnou mobilní aplikaci Měníme cukrovku pohybem. Je to virtuální obdoba tradičního Pochodu proti diabetu, který se letos díky koronaviru neuskuteční.
Věříme, že chůze je skvělý způsob, jak čelit diabetu. Chceme povzbudit co nejvíce lidí, aby učinili první kroky k prevenci diabetu.
Info: http://www.dendiabetu.cz, http://www.diabetickaasociace.cz, http://menimecukrovkupohybem.dendiabetu.cz