Tipy a rady

11. 11. = Svátek sv. Martina

11. 11. = Svátek sv. Martina

Zítra je svátek svatého Martina, který je spojen s mnoha tradicemi a pranostikami. Ta nejznámější říká, že svatý Martin přijede na bílém koni a přiveze nám první sníh. Pořádají se různé průvody, doma se peče husa k obědu a na své první ochutnání je rovněž připraveno mladé Svatomartinské víno.

Co se dělalo na svátek sv. Martina?

Tento den byl vždy jedním z nejoblíbenějších svátků roku.

Děti i hospodáři čekali na první sníh a hospodyně pekly posvícenskou martinskou husu, martinské rohlíčky nebo podkovy (zvané také martiny), roháče či zahýbáky. Jednalo se vesměs o tučná jídla, která měla sloužit k tomu, aby se lidé připravili na dlouhou chladnou zimu. Dříve navíc byla martinská husa poslední pečení před šestitýdenním adventním postem.

Čeledi v tento čas rovněž končívala sjednaná služba, dostávala mzdu a hledala nového hospodáře, případně si o rok prodlužovala dohodu. A tudíž se uzavíraly smlouvy mezi obcí a obecním pastýřem, ovčákem nebo například ponocným. Konávaly se i dobytčí či výroční trhy. Toho dne se hodně slavilo a existují rovněž záznamy o výtržnostech prováděných “martínky” – čeledí.

Patron koní, vinařů a hus

Svatý Martin byl považován za patrona koní (proto se na mnoha místech konaly poutě), patrona vína (podle tradice se první mladé víno otevíralo právě na svatého Martina – a to přesně v 11 hodin) a do třetice byl svatý Martin i patronem hus. To díky legendě o tom, že když měl přijmout biskupskou hodnost, schoval se pro svou skromnost před vyslanci do husince mezi hejno hus. Husy jej však svým kejháním prozradily a tak musel tuto poctu přijmout. Jiná verze však říká, že ho při kázání tak rušily svým kejháním, že je za to „odsoudil na pekáč“.

Ať tak nebo tak, svatomartinská husa by neměla v den jeho památky chybět na našem stole.

Jak se slaví u nás a v zahraničí?

V mnoha českých městech se pořádají průvody svatého Martina jedoucího na koni. Tento průvod je často spojován s lampionovým průvodem nebo bývá součástí svatomartinských slavností, kde se také poprvé ochutnává Svatomartinské víno.

Svatomartinské akce se konají nejen ve všech našich větších městech (Praha, Brno), ale tradiční slavnosti můžeme navštívit rovněž v malých vinařských obcích na jižní Moravě.

Za našimi hranicemi se pak slaví často tak, že se v předvečer sv. Martina zapaluje martinský oheň. V Holandsku, Německu a Rakousku se tento svátek často slaví průvodem, v němž bývá muž na koni (představující sv. Martina) doprovázen svým pomocníkem (což je taková obdoba českého Mikuláše).



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB