Světový den duševního zdraví připadá na 10. října. „Slaví se“ od roku 1992 a stojí za ním Světová federace pro duševní zdraví (World Federation for Mental Health: WFMH). Tématem letošního roku je „Důstojnost v oblasti duševního zdraví“.
Celkově má Světový den duševního zdraví za cíl podporovat úsilí o dosažení nejvyšší úrovně duševního zdraví, a to ve všech jeho souvislostech. Mělo by jít o prioritu všech, už jen proto, že naše psychická pohoda ovlivňuje celkově náš zdravotní stav.
A co je to vlastně duševní zdraví? Je třeba si uvědomit, že nejde jen o nepřítomnost duševní poruchy či choroby. Jedná se o stav osobní pohody, která člověku umožňuje uplatnit své individuální schopnosti a zvládat životní zátěž a stres. Ne vždy se stresu můžeme vyhnout, proto je třeba učit se, jak ho zvládat. Duševně zdravý člověk je schopný produktivně a úspěšně pracovat a rozvíjet vzájemně obohacující vztahy s lidmi kolem sebe.
Psychicky vyrovnaný člověk dokáže adekvátně reagovat na realitu, zvládá běžné i neočekávané úkoly a je spokojený se svými aktivity i prožíváním.
Duševní zdraví je důležité, ale v dnešní době i velmi křehké. Proto je nutné na něj myslet a snažit se o jeho uchování. Vždy je lepší duševní nepohodě (jež může vést k psychickým problémům) předcházet než se s ní později snažit vypořádat.