Veganství představuje druh stravování a životní styl, při kterém jeho příznivci odmítají konzumace nejen masa (jako v případě vegetariánství), ale také všech živočišných produktů (vejce, mléko, med atd.). Zkrátka vegani odmítají využívání zvířat k užitku lidí.
Světový den veganství připadá na 1. listopadu. Vznikl roku 1994 v den padesátého výročí založení britské společnosti Vegan Society.
Tento den se slaví různě. Zpravidla jde o osvětu veganství. Lidé se mohou zúčastnit zajímavých přednášek a ochutnat rozmanitá veganská jídla či si je zkusit pod vedením zkušených kuchařů připravit. I v České republice dne 1. 11. 2015 proběhne několik akcí na podporu veganství. Plánujete se některé z nich zúčastnit?
Rozhodli jste se i vy pro veganství, nebo o něm přemýšlíte? Má své výhody i nevýhody. Z výhod se nejčastěji uvádí prevence kardiovaskulárních chorob. Vegani mají totiž nízký příjem nasycených tuků a cholesterolu. Veganský jídelníček je také bohatý na vlákninu a vitamíny.
Opomenout však nelze rizika této stravy. Neobsahuje totiž žádné živočišné bílkoviny, které náš organismus potřebuje. Proto se tento způsob stravování určitě nedoporučuje dětem a i dospělí by ho měli velmi zodpovědně zvážit.
Vegani jsou rovněž více náchylní k nedostatku dalších důležitých látek pro lidský organismus. Patří mezi ně především vitamín B12, železo, jód, vápník, omega-3 kyseliny, atd.
2 komentáře pro článek 1. listopadu = Světový den veganství