Myšlenka Mezinárodního dne dětí vznikla na Světové konferenci pro blaho dětí (World Conference for the Wellbeing of Children) v Ženevě v roce 1925. Na této konferenci zástupci 54 zemí schválili deklaraci, která se věnovala chudobě, dětské práci, vzdělání dětí a jiným otázkám týkajících se dětí na celém světě.
Na tuto myšlenku pak v roce 1949 navázalo zasedání výboru Mezinárodní demokratické federace žen v Berlíně a 1. června 1950 se Mezinárodní den dětí slavil již v padesáti zemích světa.
Den dětí dnes najdeme v kalendáři více než 145 zemí celého světa, ale ne všichni jej mají 1. června jako my. V lednu se slaví například v Egyptě a Thajsku, v dubnu v Mexiku a Turecku, Japonsko vyhlásilo svátkem 5. květen. A nemusí se jednat pouze o jeden den – v africké Guinei trvají oslavy dokonce po celý měsíc. V USA se Den dětí slavil zpočátku také 1. června, ale postupně se na něj zapomnělo a oficiální americký Den dětí v současné době neexistuje.
V České republice se Mezinárodní den dětí slaví i nadále 1. června. V tento den organizují školy, dětská centra, různé organizace, veřejná zařízení či kulturní instituce a knihovny různé zábavné programy pro děti.
Ve školách je pak nepsaným zvykem, že se nezkouší a zpravidla ani tradičně neučí. Děti si tak mohou užít mnoho zábavy při nezvyklé výuce, sportu nebo kulturní události.