Grapefruity – zkráceně grepy – jsou u nás velmi žádaným ovocem. Z průzkumů vyplývá, že grapefruit patří v ČR mezi osm nejoblíbenějších zástupců ovoce a grepová příchuť je třetí nejoblíbenější (upřednostňuje ji 31 % české populace).
Grapefruit (botanicky Citrus paradisi) je zhruba 10 m vysoký ovocný strom, ze kterého se získá až 600 kg citrusových plodů stejného názvu za rok. Botanici jej objevili teprve v 17. století, a to na ostrově Barbados v Karibském moři. Na území Evropy se pak začaly grapefruity pěstovat až v průběhu 20. století. Plody grepů mohou být zbarveny zelenavě, žlutě nebo načervenale, měří v průměru 10 až 20 cm a váží až 450 gramů.
Plody grapefruitového stromu jsou bohaté na draslík, vitamín C a B1. Přírodní flavonoidy v grepech dále ulehčují trávení a očišťují organismus (grepy se proto hodí při odtučňovacích dietách), předcházejí infekcím, zlepšují krevní oběh a zvyšují odolnost sliznic. Vyznačují se antioxidačními vlastnostmi, zachytávají volné kyslíkové radikály, posilují stěny cév, zabraňují shlukování krevních destiček a vzniku krevních sraženin.
Nejvíce léčivá jsou však jadérka grapefruitu, která mají díky vysokému obsahu bioflavonoidů silně antibiotické účinky a zabraňující množení bakterií, virů a plísní. Olej z grapefruitových jadérek se užívá nejen vnitřně (při nachlazení, kvasinkových onemocněních nebo trávicích obtížích), ale i zevně – např. k odstranění aftů, na opary, záněty zubů, bolesti v krku, na akné, plísně na nehtech, pocení nohou, kuří oka nebo gynekologické mykózy.
Grapefruit je oblíbeným ovocem používaným k přípravě ovocných salátů, šťáv, džemů či osvěžujících koktejlů. Kromě jeho uplatnění v kuchyni nalezl grep své uplatnění i v kosmetice (známý je např. jako čisticí tonikum pro aknózní pleť). Kromě toho jej nalezneme v mnoha přípravcích z lékárny, a to díky jeho výše uvedeným léčebným vlastnostem.
Recept na pečený losos s grepem se nachází ZDE
Recept na pečená kuřecí prsa s citrusy naleznete ZDE
Recept na barevný ovocný salát s rumem máme ZDE