Zapomenuté rozhledny jsou ty, které už dnes nejsou příliš známé a které nejsou častým cílem turistů. Jsou neudržované a na odlehlých místech, kvůli čemuž se o nich lidé stěží dozvědí. Pak jsou tu rozhledny, které byly téměř zapomenuté, ale zabojovalo se za ně a díky tomu překonaly své „kritické období“.
Rozhledna byla přistavěna ke kostelu, a to roku 1932. Později začala celá stavba chátrat. Prošla však opravou a znovu byla pro veřejnost otevřená roku 2004. Konají se tu také různé akce.
Rozhledna se nachází v Sokolovské pánvi nad tamějším hřbitovem. Leží v nadmořské výšce 461 m n. m. a je návštěvníkům přístupná po celý rok. Vznikla roku 1908, a však byla přestavěna roku 2001. Výhled je částečně omezený stromy.
Leží na vrcholu Zelené hory v okrese Cheb. Vznikla roku 1909 na místě dřívější dřevěné stavby. Jde o kamennou rozhlednu. Byla vystavěna na počest německého kancléře, po kterém nese své jméno. Je volně přístupnou vyhlídkovou plošinou.
Jedná se o nejstarší rozhlednu Krušných hor. Na tomto místě se stavělo již od 16. století. Podívat se však můžete jen od paty rozhledny. Okna majitel zazdil.
Možná jste také zaznamenali dokumentární pořad České televize „Rozhlédni se, člověče”. Je právě o českých, moravských a slezských rozhlednách. První díl jste mohli vidět v lednu 1999.
Autorem a režisérem je Bedřich Ludvík a spoluautorem Jan Nouza (znalec českých rozhleden). Pořadem provázel Luděk Munzar. Dokument má patnáct dílů a jedním z nich je o zapomenutých a ohrožených rozhlednách.
Právě tento dokument významně přispěl k tomu, že se lidé o „zapomenuté“ rozhledny začali více zajímat, a proto některé z nich zaznamenávají nový rozkvět.
Znáte některou zapomenutou rozhlednu? Možná i ve vašem okolí máte nějakou zajímavou stavbu, kterou míjíte, a přitom má zajímavou minulost a stojí za průzkum.