K Mezinárodnímu dni Alzheimerovy choroby se Česká republika připojila v roce 1998. Jeho cílem je zvyšovat povědomí veřejnosti o této nemoci, která je jednou z nejčastějších příčin demence.
I v České republice probíhají různé akce pod záštitou tohoto dne. V Praze se například bude letos konat akce „Pochodem proti Alzheimeru“ a i na dalších místech se bude věnovat Mezinárodnímu dni Alzheimerovy choroby pozornost. Probíhají mimo jiné workshopy a přednášky o této chorobě, ale také jsou prezentovány procedury a terapie.
Alzheimerova choroba je neurodegenerativním onemocněním. Při této nemoci dochází k nevratným změnám na mozku a způsobuje potíže v oblasti kognitivních funkcí, tedy myšlení, úsudku a paměti.
Alzheimerova choroba je nevyléčitelnou nemocí, ale při jejím včasném odhalení je možné zmírnit její průběh a prodloužit a zkvalitnit pacientovi život.
Alzheimerova choroba postihuje především starší občany nad 65 let, ovšem objevuje se i u mladších lidí.
Příznaky této nemoci jsou plíživé. Pacient začne zapomínat, ztrácí místní i časovou orientaci. Má potíže se soustředěním a celkově působí zmateně. U nemoci se projeví i poruchy hybnosti a z dalších příznaků si ještě uveďme změny chování a osobnosti celkově, poruchy řeči, případně i halucinace a bludy.
Příčiny Alzheimerovy choroby nejsou zcela objasněné, a proto je obtížné zaměřit na prevenci. Lékaři však doporučují zdravý životní styl a cvičení mozku (čtení, křížovky a různé procvičování paměti). Důležitý je i pravidelný pohyb. Odborníci také zdůrazňují, že je skutečně důležité nemoc včas odhalit a zahájit léčbu. I právě na to se snaží upozornit Mezinárodní den Alzheimerovy choroby.
Dne 21. září je významný jako Mezinárodní den Alzheimerovy choroby, ale zároveň jde také o Mezinárodní den míru. První oslava tohoto dne proběhla už v roce 1981. Má připomenout lidem, že mír na rozdíl od války je přirozeným stavem národů. Lidé by si měli uvědomit jeho důležitost pro náš spokojený život.