Tipy a rady

Co se zbytky starého pečiva?

Co se zbytky starého pečiva?

Pečivo patří mezi nejčastější potraviny, které nezkonzumované vyhazujeme. Přitom okoralý chleba ani gumový rohlík nemusí nutně skončit na smetišti. Pokud víme, že pečivo nestačíme spotřebovat, je vhodné ho včas zamrazit. Takto vydrží 4 až 6 měsíců a máte ho v případě potřeby vždy po ruce. Co však dělat, když už je na mrazničku pozdě?

Strouhanková klasika

Starší pečivo můžete využít nejjednodušším způsobem například na strouhanku. Stačí jej nakrájet na kusy a nechat opravdu dobře proschnout, následně rozemlít. Hotovou strouhanku je třeba uzavřít do suché, čisté nádoby. Používá se dle potřeby na obalování i zahušťování jídel, nebo jako posypka pro sladká jídla a dezerty.

Osmaž to

Při zpracování zbytků pečiva si hospodyňky nejčastěji vzpomenou na staré dobré smaženky – obalované pečivo ve vajíčku. Je to zřejmě nejrychlejší a nejlevnější varianta zpracování.

Někdo do rozšlehaného vejce přidává nastrouhaný sýr nebo uzeninu, jiný experimentuje s různými druhy koření. Smaženky je možné podávat s cibulí, čerstvou zeleninou, namazané hořčicí i kečupem. Je také možné střídku krajíce vykrojit, osmažit dozlatova a na závěr do otvoru vyklepnout vejce.

Ani klasické topinky labužníky neurazí. Tvrdý chleba osmažený na sádle a potřený česnekem udělá radost třeba i jen lehce posolený. Fajnšmekři si přidají tatarák, masovou ďábelskou směs nebo alespoň poctivou paštiku, která k topinkám neodmyslitelně patří.

Staré rohlíky poslouží jako základ pro zapečené domácí bagetky, do nichž se vám budou hodit i další přebytky z lednice a spíže. Chybět by vám rozhodně neměl tvrdý sýr, kvalitní měkký salám nebo šunka, plísňový sýr, česnek, máslo a bylinky. Půlky rohlíku stačí lehce pomazat máslem a prolisovaným česnekem, poklást na ně uzeninu, zasypat sýrem, přidat bylinky a případné další ingredience (žampiony, slaninu, ořechy) a zprudka zapéct v troubě či na grilu.

Knedlíky jedna báseň

Z velkého množství rohlíků i housek vykouzlíte úžasné knedlíky. Pokud se neradi trápítekynutými knedlíky, vyzkoušejte zrychlenou variantu, ke které vám postačí pokrájené bílé pečivo, vyšlehané bílky, žloutky, máslo a pro barvu nasekané čerstvé bylinky. Knedlík se vaří zabalený v utěrce a nadchne všechny strávníky.

Stejně jednoduchá je také nádivka ze staršího pečiva. Nevadí, pokud zrovna nemáte doma kuře. Ze staršího pečiva, osmažené slaniny, hub, vyšlehaných bílků, vajec a bylinek vytvoříte zapečením v pekáčku dobrotu, po které se budou všichni olizovat.

Mezi lidmi koluje mnoho receptů na pečivo vyrobené z chlebových i rohlíkových zbytků. Ty se nakrájí a následně tyčovým mixérem rozemelou s vodou na kaši. Přidá se sušené droždí či kvásek, mouka a vypracuje se pevné, nelepivé těsto. Z něj se po vykynutí peče chleba nebo houstičky.

Milovníci sladkého nedají dopustit na žemlovku s tvarohem nebo rychlou sladkou tečku v podobě obalované veky ve vajíčku. Dva plátky veky se pomažou ušlehaným a oslazeným tvarohem a následně spojí, namočí ve vajíčku a smaží na másle dozlatova. Horké se obalují v moučkovém cukru nebo v opražené strouhance s cukrem.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB