Nadání může být různého zaměření. Přiblížíme si nadání spojené s intelektem. Nadaní žáci mají IQ kolem 120 a v populaci jich je poměrně hodně – kolem 15 %. My se zaměříme na mimořádně nadané děti mající IQ nad 130. Těch je jen kolem 2 %.
Mimořádné nadání se projeví ve škole, často i dříve. V porovnání se svými vrstevníky se tito žáčci nápadně rychle rozvíjí ve vyučovacích předmětech a mají svůj vlastní způsob učení.
Z dalších typických znaků si uveďme nadšení pro výkon, velkou zvídavost, bohatou slovní zásobu, používání abstraktních pojmů i cizích slov, vynikající paměť, kladení otázek, neobvyklé nápady, samostatné závěry atd.
Mnozí rodiče si myslí, že mimořádně nadané děti nemohou mít ve škole problémy. Vše zvládají snadno, učit se příliš nemusí. Není to však takto jednoduché. Potíže mít mohou a často mívají.
Mimořádně nadané děti neuspokojuje výuka ve škole. Nedává jim nové podněty. Vše je pro něj snadné, a proto učivu nevěnují pozornost.
Takové dítě je apatické, nepozorné a často může i vyrušovat. Pedagogové by měli vědět, že vyrušování nemusí být jen projevem zlobení, ale i nudy – často právě u nadaných dětí. Bohužel, někteří vyhodnotí nadané dítko jako „zlobiče“ a podle toho k němu přistupují. Dítě pak může o školu ztratit zájem úplně či ji dokonce nesnášet a chodit do ní s nechutí.
Mimořádně nadaní žáci mají také sklony k perfekcionalismu. Jsou ctižádostiví, chtějí být bezchybní a nejlepší a jakýkoliv (i zdánlivý neúspěch) nesou těžce, což se může projevit výbuchem vzteku. Později mohou mít sklony k neuroticismu.
Tyto děti mají také menší potřebu spánku, jsou senzitivnější, neklidné a často nadměrně živé.
Potíže mají i v kolektivu. Vystupují z řady a hůře si hledají kamarády. Často ani o kolektiv vrstevníků nestojí. Raději vyhledávají komunikace se staršími lidmi, kteří je mohou obohatit novými podněty.
Rodiče mimořádně nadaného dítěte by měli především dohlédnout, aby jeho schopnosti pedagogové náležitě uchopili a rozvíjeli. Hodně záleží na učitelce/učitelovi a její/jeho pedagogických schopnostech.
A co můžete udělat vy jako rodiče? Snažte se svému dítěti dávat různé podněty. Kupujte mu knihy a další pomůcky pro rozvoj jeho schopností. Zároveň mu vymezte pevné hranice a dodávejte mu pocit jistoty. Mimořádně nadané děti jsou často uvnitř nejistí a mají sklony k různým psychickým potížím.
Zajímejte se také o to, jak se vašemu potomkovi daří v kolektivu spolužáků a zda mu někdo neubližuje. Máte-li podezření na šikanu, určitě si o tom promluvte s učitelkou.
Mimořádné nadání je dar, ale také přináší různé překážky. Překonávejte je společně s vašim potomkem.