Liči čínské (dvouslivák lahodný) je ovoce spadající do čeledi mýdelníkovité. Pochází z Číny. Proto se také nejvíce využívá v čínské kuchyni. Pěstuje se i v dalších asijských zemích, na Srí Lance, ale také v jižní Africe, v Brazílii, na Floridě atd.
Toto exotické ovoce roste na stálezelených stromech, které dorůstají výšky až 20 metrů.
Plody rostou ve shlucích a mají nejčastěji oválný či kulatý tvar. Slupka je hrubá a má různou barvu (oranžovou, červenou, případně růžovou). Po jejím odstranění se dostanete k bílé až narůžovělé (někdy namodralé) dužině. Má specifickou aromatickou vůni a chuť. Uprostřed dužiny je tvrdá pecka velikosti fazole. Ta se nekonzumuje a od dužiny ji snadno oddělíte.
Liči je zdrojem antioxidantů. Obsahuje vitaminy C, D, E, riboflavin, niacin a některé minerální látky – fosfor, hořčík, draslík, sodík a vápník. Účinné látky mají i listy. Údajně by měly mít analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky a měly by posilovat imunitu. Liči také pomáhá zklidňovat nervový systém, normalizovat hladinu cukru v krvi, urychlovat metabolismus, snižovat vysoký tlak atd.
Nejjednodušeji můžete liči konzumovat, koupíte-li si ho kompotované, ale určitě stojí zato ochutnat i čerstvé ovoce. Dostat se k dužině není tak náročné jako u některých jiných druhů exotických plodů.
Důležité je v obchodech vybírat zralé liči, které je křehčí. Říkáte si, že vám dozraje doma? U některého ovoce to možné je, liči však do něj nepatří.
Čerstvé liči oloupete, rozpůlíte a vyjmete z něj pecku. Vypeckované plody konzumujte čerstvé, či je přidejte do ovocných salátů. Zajímavou chuť dodají i alkoholickým a nealkoholickým nápojům. Vyrábí se z něj i džemy či šťávy.
Už jste ochutnali čerstvé či konzervované liči? Zachutnalo vám? A co takhle ho vyzkoušet v kuchyni při přípravě pokrmů? Své využití má především v čínské kuchyni.
2 komentáře pro článek Liči snižuje vysoký tlak a upravuje cukr v krvi