Jedná se o způsob stravování, kdy lidé vyznačující se tímto životním stylem vylučují ze své potravy veškeré masové produkty. Zejména tedy maso, masné výrobky, ryby a mořské plody. Spolu s vitariánstvým a veganstvím bývá označováno jako strava založená výhradně na rostlinných produktech.
Tito lidé často nahrazují maso a masné výrobky potravinami jako jsou tofu (tofu je výrobek ze sojových bobů, náš článek o něm máme ZDE), tempeh, či seitan (co je seitan, to se dozvíte ZDE). Jsou to výrobky obsahující vysoký podíl bílkovin, které jsou schopné nutričně nahradit maso.
Více o vegetariánství jsme probírali v našem starším článku, který najdete ZDE
Veganství je životní styl, při kterém lidé odmítají konzumovat veškeré potraviny živočišného původu. Na rozdíl od vegetariánů vylučují ze své stravy i veškeré mléčné produkty jako máslo, jogurty a sýry. Dále nejedí vejce a někdy ani med.
Tito lidé často nesouhlasí s rybolovem, myslivostí, kožešinovým průmyslem nebo testováním kosmetických přípravků na zvířatech.
Je to výživový směr, kdy lidé nejedí nijak tepelně upravované potraviny rostlinného, ani živočišného původu. Jejich strava se skládá zejména z čerstvého ovoce a zeleniny, naklíčených luštěnin, ořechů a semen. Jedí tzv. živé jídlo (raw food) – tedy takové, v němž žádná surovina nesmí projít vyšší teplotou než 42 stupňů Celsia.
Jedná se o životní styl, při kterém lidé konzumují převážně maso, vejce, ryby, ovoce, houby. Paleolitická dieta se nazývá též paleo nebo dieta doby kamenné. Tyto názvy jsou proto, že lidé dodržující tento dietní režim jedí pouze věci, které jedl člověk v období paleolitu.
Vyznavači této diety jsou přesvědčeni, že lidské tělo není evolučně přizpůsobeno k trávení věcí jako jsou mléčné výrobky, mouka, luštěniny. pečivo.
Ve výčtu zdravých životních stylů bychom tady byli hodně dlouho. Je jich tolik, že člověk může kombinovat a řešit si svou stravu individuálně podle sebe.
Ať už ale vyznáváte jakýkoliv životní styl, nejdůležitější je dobře se při tom cítit.