Bohužel i komáří štípance patří k létu. Nejvíce komárů je kolem vodních ploch a v lesích. U nás žije hodně druhů tohoto hmyzu, přičemž nejznámější je komár pisklavý, komár útočný či komár obecný.
I když s komářími štípanci má zkušenosti asi každý člověk, je pravdou, že na někoho útočí více a na někoho méně. Ukazuje se, že ve větší míře útočí na lidí vylučující více oxidu uhličitého. Nejvíce ho vyprodukujeme při fyzické aktivitě a lákadlem je pro ně i kyselina mléčná (rovněž produkovaná při tělesné aktivitě).
Nemusíte tomu věřit, ale říká se, že komáři více útočí na obézní lidi a těhotné ženy. Dokonce by prý údajně komáři vybírají své „oběti“ i podle barvy oblečení, které máme na sobě.
Komáří štípance nejsou samy o sobě nebezpečné. Po štípnutí se objeví svědící pupínek, který může zrudnout, ale většinou se do dvou dnů zahojí. Někdy se však objeví alergická reakce, která má horší průběh. Poznáme ji podle většího otoku pokožky, ale i podle zánětu lymfatických cév a zduření uzlin. Ve vzácných případech se projeví i typické projevy anafylaxe (dušnost a celková slabost).
Běžné štípance od komárů není nutné ošetřovat vůbec. Pokud vás však místo vpichu či jeho okolí více svědí, použijte chladivý či protisvědivý přípravek, který seženete v každé lékárně.
V případě alergické reakce se doporučuje vzít si nějaké antihistaminikum (protialergický lék). Pokud vám není dobře či dokonce cítíte mdloby či dušnost, měli byste hned vyhledat lékaře.