Začněte tím, že vyčistíte stěny a dno bazénu. Díky přípravkům, které se prodávají, to není obtížné a nezabere vám to ani příliš času.
Doplňte či vyměňte vodu, seberte sítkem nečistoty. Pomůže vám i speciální vysavač na bazény.
Voda by měla mít také správnou tvrdost. Zjistěte ji kapkovým testerem a upravte ji dle stabilizátoru tvrdosti.
Základem čisté vody je kvalitní filtrace. Pokud víte, že vám ta stávající činí problémy, raději ji vyměňte.
PH v bazénu by mělo být zhruba kolem 7,2. Zjistíte ho snadno díky testerům (lakmusové pH papírky) k tomu určeným.
A co dělat když se pH liší od optimální hodnoty? pH snadno dorovnáte pomocí speciálních přípravků, ať už je hodnota vyšší či nižší, než má být. Podle potřeby použijete přípravek s označením pH plus či pH minus. PH vody kontrolujte alespoň jednou týdně.
K dezinfekci vody se používá chlór. Díky němu předejdete rozmnožení řas, bakterií či virů. Pokud vám však vadí, je možné použít přípravky na kyslíkové bázi – tekuté i pevné. Počítejte však s jejich vyšší cenou. Vodu je také možné čistit zářením a ionizací.
Množství dezinfekce volte podle návodu. I zde je nutné provádět kontroly pomocí papírových testů.
Dezinfekci je vhodné doplnit i tzv. šokových přípravkem, který zničí případné zárodky bakterií.
Vodní řasy by se neměly objevit, věnujete-li se pečlivé údržbě vašeho bazénu.
Pokud se to však stane a voda je kalná, či se vám na dně a stěnách objevují nánosy řas, či dokonce voda začne zapáchat, pořiďte si odstraňovač řas.
Nečistot se zbavíte i vločkovačem. Zjistěte také, co množení mikroorganismů způsobilo. Je lepší předcházet jejich vzniku, než je neustále likvidovat.
Abyste si mohli v klidu užívat své letní pohody u bazénu, je nutné pečovat o kvalitu vody v něm. Na vše se však prodávají speciální přípravky, díky kterým to hravě zvládnete.